Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Covid - pas

13. 05. 2021 15:03:36
Po pročtení evropských představ o něm nevidím důkaz jednoty v EU. V Americe mě nejvíc potěšili republikánští guvernéři.

Třicet let fandím americkým demokratům, ale ve vztahu k potvrzování bezinfekčnosti (covid-19) mě okouzlili republikánští guvernéři několika amerických států.

Nbcnews.com (duben): (republikánští) guvernéři států Florida, Texas, Arizona, Montana či Idaho jsou proti certifikátu o očkování či testování, protože to porušuje soukromí a základní práva občanů. Administrativa prezidenta J. Bidena sice uvedla, že nevytvářejí aplikaci pro realizaci takového dokumentu, ale některé soukromé společnosti o to usilují. Právník z jedné americké univerzity: guvernéři nemají pravomoc zakázat vydávání těchto pasů, museli by to zakázat lokálním vládám či úřadům příslušným předpisem.

Bidenův poradce dr. A. Fauci pro Politico rovněž uvedl, že federální vláda nebude usilovat o pas pro účely cestování nebo další záležitosti (vstup na různé akce či do různých provozů). Ovšem republikánští guvernéři stejně pro jistotu už přijali opatření - nařízení proti prolamování se do zdravotních dat občanů. Arizonské nařízení brání lokálním úřadům požadovat od občanů prokázání vakcinačního statutu jako podmínku pro přístup ke službám aj. Od občanů se nesmí vyžadovat informace, zda byli očkováni. (Během šíření nákazy si to ale mohou ověřit např. zdravotnická zařízení či školy.)

Montana: ani stát, ani byznys nesmějí požadovat od lidí informace, zda byli očkováni. Idaho: zákaz rozdělit občany na očkované a neočkované, nelze tím podmiňovat přístup k různým záležitostem. Florida: zákaz užívat očkovací pas nebo prokazování imunity, podnikatelské subjekty nesmějí žádat od zákazníků potvrzení o očkování nebo prodělání covid-19. Atd.

U demokratického guvernéra státu New York (Governor.ny.gov) jsem našla bohužel opačný přístup: právě lákal plně očkované na nějakou oblíbenou volnočasovou kratochvíli. Zde má 50 % dospělé populace plnou imunizaci, z celkové populace 40 %. Aspoň zčásti mě potěšilo zdejší ministerstvo zdravotnictví: když přijedete do New Yorku bez příznaků nemoci, nepotřebujete karanténu; když jste ale podezřelí z nákazy, z karantény vás nevymaní ani test. Aspoň tady ale publikují studie, které prokázaly po prodělání covid-19 vzrůstající imunitu buněk - 6 měsíců po nemoci měly ještě větší paměť na virus, u 95 % pacientů se prokázala buněčná imunita až 8 měsíců.

Dobrovolně k využití se ale v New Yorku nabízí Excelsior pas, který měl umožnit bezpečné otevření života, zdarma aplikace do mobilu, lze mít i papírovou formu potvrzení o očkování či o negativním testu (PCR platí 3 dny, antigentest jen 6 hodin); vakcinační potvrzení má platnost 6 měsíců po konečné dávce. Ale stejně jsou všichni žádání, aby drželi odstupy a někdy nosili i roušky. "Vědci nevědí, jak dlouho trvá imunita po očkování."

Covid19.who.int: globálně je přes 159,3 miliónu nahlášených potvrzených případů (bez 3,3 miliónu zemřelých se jedná o tzv. z covidu uzdravené jedince). USA mají 32,4 miliónu uzdravených (ale to číslo je už vyšší, WHO má údaje se zpožděním, navíc američtí odborníci předpokládají, že těch uzdravených je ve skutečnosti mnohem více, protože mnozí se nepřišli otestovat).

Evropa má přes 500 miliónu obyvatel. Podle ECDC bylo v EU / EEA aplikováno 179,1 dávek vakcín; plnou vakcinaci z dospělé populace (od 18 let) má ale jen 13,7 % lidí; nejméně jednu dávku má 34,9 % z dospělých. V Evropě je také 53,1 miliónu z covidu oficiálně uzdravených, ve skutečnosti jich bude více.

Pokud počítám správně, pak dle úředního hlášení (bohužel ne všichni nemocní si nechali covid potvrdit) zbývá v Evropě asi 280 miliónů dospělých neočkovaných a "neuzdravených" (ale započetla jsem i ty s jen jednou dávkou). Už vidím ty fronty zájemců o letní zahraniční dovolenou kvůli testu. A to na úrovni EU bylo zdůrazněno přání, aby členské země umožnily testování zdarma a měly pro to dostatečně dostupné kapacity.

Německo má ohledně potvrzení plné vakcinace (po 14 dnech po konečné dávce), negativního testu či potvrzení 6měsíční imunity po prodělání covid-19 celkem jasno, ale i zde se tuší některé možné komplikace. Ani uzdravený z covidu, ani očkovaný nesmí mít příznaky nemoci, to by turistu nakonec stejně čekala karanténa (z níž se lze ev. vyvázat testem asi po pěti dnech).

Hlavním problémem ale je nejednotný přístup členských zemí EU, který se patrně dostatečně nedá ani sjednotit, protože uvnitř států se ozývají různé skupiny občanů, kteří nechtějí být diskriminováni nebo naopak požadují obtížně splnitelné podmínky.

Už jsem o tom psala minule: v rakouské Národní radě se "porafali" někteří zákonodárci s vládou s tím, že nelze navrhovat potvrzení o očkování jen po první dávce (a ještě podle evropských nápadů s platností jeden rok, když spolehlivost vakcín ještě není ověřena). Ještě tady tedy není jisté, jak debata o "zeleném pasu" dopadne. Heute.at 4. 5. informuje o zatím jen národním očkovacím pasu (kartě) pro vstup do gastro-podniků, ke kadeřníkovi apod. Myslím, že novináři i čtenáři si z toho už dělají legraci - bude mít zlatou nebo rudou barvu?

Místy situaci problematizují sami občané (např. si nenechali potvrdit covid-19, aby se vědělo, že není třeba až tak tlačit na očkování), místy něco komplikují politici (např. v Rakousku si ve volbách patrně polepší FPÖ, protože více vnímá to, co občany štve). A navíc se ozývají odborníci: ani PCR test není vždy spolehlivý, někdy nepozná mutace, jindy ani původní covid-19.

Takže všem zájemcům o cestování přeji hezké posezení v letadle, do něhož se zcela určitě dostane i nakažený jedinec (např. očkovaný ani kontrola nebudou vědět, že právě v tomto případu vakcína či spolehlivost testu selhaly, což se může týkat mj. jedince s čínskou vakcínou). EU by zřejmě preferovala uznávat jen vakcíny schválené EMA, WHO chce spektrum uznávaných vakcín rozšířit, každopádně jejich účinnost se někdy dost liší, a stejně nechrání každého očkovaného. 95 - 98 % z covidu uzdravených bude podle mnoha studií v pohodě, osoby s imunitními problémy budou inklinovat k novému onemocnění, a to i po očkování.

Já si zvolím ještě domácí české léto, např. mám ráda Vysočinu, a budu přemýšlet o poslední zprávě Rady Evropy: ta varuje před negativními účinky pandemie, kdy lze pozorovat nárůst omezování svobodného názoru, nižší účast ve volbách, násilím potlačované protesty a je třeba sledovat i míru nezávislosti justice.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 13.5.2021 15:03 | karma článku: 13.29 | přečteno: 403x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 365 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 412 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 813 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 124 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 29.79 | Přečteno: 528 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 39.53 | Přečteno: 2802 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 365 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.56 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz