Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Vakcína pro děti

12. 05. 2021 13:30:09
USA vyzkouší očkovat děti od 12 let. EMA šetří hlášení nežádoucích příhod po různých vakcínách. Stane se Evropa v létě dalšími Seychelami?

Americký úřad FDA povolil užití vakcíny Pfizer / BioNTech v urgentním režimu (nejde o plně schválenou vakcínu) také pro mladistvé od 12 let. Jde opět o dvě dávky intramuskulární injekce v rozmezí 3 týdnů. Hned v úvodu FDA uvádí, že ani tato vakcína nechrání každého očkovaného (100% jistota není v medicíně takřka nikdy - dodávám já).

Před očkováním sdělte lékaři, zda trpíte alergiemi, zda máte horečku, zda máte problémy s krví nebo imunitou, zda jste těhotná nebo to plánujete, zda kojíte, zda jste obdržel první dávku jiné vakcíny proti covid-19 - informuje FDA občany.

Očkován by neměl být ten, kdo měl alergickou reakci na první dávku této vakcíny, ani ten, kdo už někdy měl alergickou reakci na některou látku obsaženou ve vakcíně. V té jsou např. lipidy nebo polyetylen glykol.

V klinických studiích obdrželo cca 23 000 účastníků od 12 let nejméně jednu dávku vakcíny. Délka ochrany získaná očkováním zatím není známa. Vakcína může způsobit závažné alergické reakce, uvádí FDA s tím, že jde o známý vedlejší účinek ze studií. Závažnou alergii (většinou k ní dochází do minut až hodiny po očkování) poznáte např. podle obtíží s dýcháním, otoku v obličeji či v krku a mj. změny srdeční činnosti - volejte pohotovost nebo jeďte do nemocnice.

FDA předložila občanům zhruba 17 druhů vedlejších účinků, jež známe i z očkování v ČR: bolesti hlavy, horečka atd., s tím, že se ev. mohou vyskytnout i další.

Užití Pfizerovy vakcíny i pro děti a mladistvé bude patrně posuzovat i Evropská léková agentura (EMA), návrh na její posouzení existuje i při švýcarském úřadu Swissmedic.ch.

Na webu EMA si v tuto chvíli můžeme přečíst nejnovější zprávu výboru pro bezpečnost PRAC: ten po šetření hlášených případů krevních sraženin a trombocytopenie (úbytek krevních destiček) doporučil u vakcíny Janssen doplnit informaci o riziku výskytu těchto nežádoucích příhod. Prospěch z očkování ale podle něj převažuje nad riziky.

Ve vztahu k neobvyklým krevním sraženinám (podle zprávy jde o extrémně nízký výskyt) PRAC sleduje i mRNA vakcíny, zatím tu není důkaz o kauzální příčině.

U AstraZenecy (nyní pod novým názvem) se přezkoumával výskyt G. - Barrého syndromu (GBS); je to onemocnění imunitního systému, způsobuje záněty, bolesti aj., zvažovalo se to jako možný nežádoucí účinek, šetří se to.

U vakcín mRNA - Comirnaty a Moderna - se nyní šetří hlášené případy myokarditidy a perikarditidy, nejvíce jsou hlášeny u Comirnaty. V současné době není důkaz, že je způsobuje vakcína, ale PRAC si vyžádal další údaje, stejně tak si vyžádal monitoring u výrobce Moderna.

Myokarditida byla po Pfizer vakcíně zjištěna mj. v Izraeli, zvláště u mladších mužů, obdobné případy zdokumentoval i německý Institut P. Ehrlicha.

Washingtonpost.com: Souostroví Seychely, resp. republika v Indickém oceánu má ještě více proočkovanou populaci než Izrael a UK: 62 % populace již má plnou imunizaci, avšak poté, co uvolnila restrikce a přijala znovu zahraniční turisty, se zdvojnásobil výskyt nových případů covid-19. Mají jen malý počet obyvatel, pod 100 000; nyní prý počet nových případů nákazy v přepočtu předstihl i Indii. Různí odborníci se zabývají možnými příčinami: podezření je na málo účinné vakcíny.

Ze 60 % se tu očkovalo s čínskou vakcínou Sinopharm, dále AstraZenecou, ovšem vyrobenou v Indii. Ve vztahu k Sinopharmu se někteří odborníci domnívají, že by očkovaní asi měli dostat ještě i třetí dávku. Účinnost AstraZeneca se podle studie v USA jevila jako 79%.

Takže nyní Seychely prý znovuobnovují restrikce. Možná to čeká i Evropu po letošním létě, pokud se např. mezi turisty přimíchají lidi očkovaní ruskou nebo čínskými vakcínami, ovšem ani západní vakcíny nechrání každého očkovaného (je to standardní informace i samotných výrobců).

Na Seychelách prý měli potíže mj. turisti z Izraele, kteří si stěžovali na falešně pozitivní výsledek testu, kvůli kterému museli přerušit pobyt. To možná čeká i evropské turisty, ne v každé zemi je zajištěna dostatečná kapacita skutečně kvalitních testovacích pracovišť a laboratoří, ale i kdyby tomu tak bylo - jak uvádí německý Institut R. Kocha: žádný druh testu nemá spolehlivost 100 % (stejně jako vakcíny) a negativní výsledek testu platí jen v okamžiku jeho provedení. Pak si musíte dávat pozor, abyste se (s potvrzením v ruce) nenakazili. Proto i americké CDC radí očkovaným: držte odstupy, neshromažďujte se, někdy si vezměte i roušku. A test po očkování (pokud by někdo potřeboval ověření statutu) může právě přinést i falešně pozitivní výsledky.

Uvádí to FDA.gov: vakcína může způsobit falešně pozitivní výsledky u některých druhů testů. Doporučuji nakouknout na její web, schvaluje desítky až stovky různých výrobků pro testování, některé zatím ani nebyly speciálně zaměřeny na ověření imunity po očkování. FDA zatím víc spoléhá na jistotu po prodělání nemoci covid-19: imunita trvá nejméně 6 měsíců u většiny uzdravených. Americký Národní institut zdraví (Nih.gov) už letos v lednu konstatoval: u více než 95 % uzdravených z covid-19 měl imunitní systém trvalou paměť na virus až 8 měsíců po prodělání infekce.

Zmíněné americké instituce očekávají další, dlouhodobější studie jak u očkovaných, tak uzdravených z covid-19. Už dnes ale neočkované, kteří prodělali covid-19 v posledních 3 měsících, neposílají do karantény, i když se setkali s nakaženou osobou (při málo rizikové situaci).

Autor: Vladimíra Bošková | středa 12.5.2021 13:30 | karma článku: 14.14 | přečteno: 412x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 365 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 412 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 813 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 130 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 29.89 | Přečteno: 536 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 39.61 | Přečteno: 2886 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 366 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.56 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz