Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Nestrašte občany!

8. 05. 2021 10:40:48
Na veřejnoprávní švýcarskou televizi podali trestní oznámení kvůli tomu, že "straší obyvatelstvo" a působí mu tak újmu. Je tu poučení i pro česká média.

Trestní oznámení na švýcarskou SRF podal státnímu zástupci ekonom a psycholog, správní ředitel curyšského Centra pro zubní lékařství dr. Kai von Massenbach (www.corona-transition.org, Zeitpunkt.ch aj.). Nelíbilo se mu pojetí informací v pořadu Pulz, jež podle něho neobjektivně zvýraznilo vědecky nepodložené tvrzení, že čtvrtina infikovaných trpí tzv. dlouhodobým covid-19.

Odvolal se na dva paragrafy trestního zákoníku: jeden zakazuje "strašení obyvatelstva" výhrůžkami nebo předstíráním (mj. s negativním dopadem na život), další mluví o poškození nedbalostí. Podle podání se v pořadu zvýraznilo tvrzení, že každý čtvrtý infikovaný utrpí příznaky dlouhodobých následků po covid-19 a že je tu kauzální příčina mezi proděláním nemoci a pozdějších příznaků, např. únavy a deprese.

Mohlo to spustit tzv. nocebo - efekt (opačný účinek placeba; projevuje se, když lidé očekávají, že léčba jejich stav zhorší, a ten se v důsledku jejich očekávání pak skutečně zhorší) - uvádějí média k trestnímu podání. K poškození může dojít, když jde o falešnou informaci přesvědčivě prezentovanou. Jde o opomenutí a nedostatečnou pečlivost redakce. Např. studie basilejské univerzity (www.coronastress.ch) dokládá, že zátěž občanů během pandemie má více příčin: mezi ně patří lockdown, obavy z finančních ztrát, změny v práci, ve škole, nárůst konfliktů doma aj.

Ze studie mělo vyplynout, že přes milión Švýcarů zaznamenalo nepříznivé reakce na zátěž, ale porovnání dat mělo ukázat, že významná část z nich se středními a závažnými příznaky (únava, deprese) neměla kontakt s covid-19.

Kromě jiného mohou být lidé obětí také stálého mediálního ovlivňování, informací vzbuzujících v nich obavy. Redakce měla podle stěžovatele pracovat více pečlivě, ověřovat informace, s odbornou svědomitostí i vyšší morálkou; navíc veřejnoprávní vysílání má mít dobrý vliv i na ostatní média.

Pokud jde o česká média (např. nyní propíraný článek J. Kroupy o předsedovi ČSSD, ale i někdy sporné zpravodajství či dalších pořadů ČT - podle mě ne zcela ujasněné Interview ČT24, v němž jsou někdy "hodnější", jindy "zlejší" redaktoři), i my máme v zákonech (tak jako např. německy mluvící země) povinnost poskytovat objektivní, ověřené a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů občanů.

Znají-li redaktoři (nebo existují-li takové známky) i jiné pohledy na tutéž věc, měli by je servírovat občanům spravedlivým dílem, ač jinak mohou mít vlastní nějak vyhraněný názor. Bombastická zpráva o podezření na výměnu Vrbětic za Sputnik - která má široký mezinárodní dopad, netýká se jen jednoho politika - měla být provázána i vyjádřením dotčené osoby plus pokud možno názor za některou další zúčastněnou osobu či instituci apod.

Určitou míru serióznosti vymáhají západní země i od privátních médií, natož od veřejnoprávních. V postkomunistických zemích to ale novináři mívají horší než v kvalitnějších demokraciích; vyžadování korektnosti od ČT (nebo ČRO) nesmí sklouznout do potlačování svobody slova či investigativní žurnalistiky. ČT to průběžně nemívá snadné, např. v r. 2014 na ni byla podána stížnost s tím, že prý cenzurovala část projevu prezidenta ČR. Na druhou stranu se možná musí naučit rozlišovat, v čem je pro diváka (přípustné) kouzlo osobitosti redaktora a kdy může být jeho "osobitost" kontraproduktivní.

Posluchač a divák nevědí, do jaké míry se na vyznění určitého pořadu či zprávy podílel novinář nebo dohlížející rada (mívám někdy obavy, zda všichni její členové skutečně hlídají zásady demokracie a právního státu); pokud by se poměry horšily, je lepší se obrátit o pomoc na evropskou úroveň s cílem získat nadhled.

Spor Hamáček versus Kroupa se patrně potáhne přes volby; u "pomluvy" v českém trestním zákoníku jsem myslím našla spíš možnost vinu si odsedět, zatímco ten švýcarský má alternativu vedle vězení také pokutu. Možná jsem českou normu četla moc rychle, p. Hamáček mluvil o 10 miliónech.

V médiích sleduju převážně zdravotnictví, jemuž jsem se věnovala celoživotně a neustále ho porovnávám se zahraničím. Chápu novináře, že dnes je mimořádná záplava informací, na jejich ověřování by redakce musely mít spolehlivé lidi v zázemí (pandemie ovšem zhoršila finanční podmínky), a do toho na ně nějak tlačí tu šéf, tu další orgány média, tu lobbisté a navíc ještě mívají novináři vlastní názor (měli by ho ventilovat mimo objektivní informování).

Zrovna teď mi mj. vadí, že ČT 4,5 měsíce takřka nepřetržitě ukazuje lidem zapichování jehly do očkovaných. Na rozdíl od mé přítelkyně, která např. při pohledu na krev omdlívá, to sice vydržím (čekám na informace z domácí a zahraniční politiky apod.), ale považuju to za přehnané. Tak masivní očkovací kampaň v západních zemích nevidím, asi si v zahraničí uvědomují, že to lidem může spíš lézt na nervy. Je to jen jedna ukázka nevyváženosti informací v ČR: zdůrazňování očkování, pomíjení imunity získané proděláním covid-19, navíc základní neznalost (ne)kvality testů na covid-19 - takže mj. i veřejnoprávní česká média napomáhají ziskům různých firem, s potlačením práv občanů.

Chápu ale, že novináři v ČR to mají těžší, u nás je mnoho tzv. odborníků "nějak někde zainteresovaných", takže získat skutečně nezávislý názor, to je někdy takřka nemožné; v západních zemích novináři častěji najdou odborníky nezallobované přes svůj osobní finanční či jiný zájem.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 8.5.2021 10:40 | karma článku: 20.21 | přečteno: 772x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 257 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 365 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Očkování zcela jinak

Švýcarským soudům ani úřadům nepřísluší rozhodnout o povinnosti očkování. Co nejstrašnějšího zažili Švýcaři během pandemie?

13.6.2021 v 19:39 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 412 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby hloupost nadnášela

Škoda, že nežije Václav Havel, protože ten by dnešním českým diktátorům řekl, že v současnosti v Evropě ani v ČR už není pandemie.

12.6.2021 v 14:27 | Karma článku: 27.06 | Přečteno: 813 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Peterka

Jak souvisí covid s CO2?

Kdo rozhoduje o tom, čemu se bude říkat dezinformace? Podle čeho se takoví lidé ve Facebooku, Google, Seznamu či v redakcích médií asi rozhodují?

15.6.2021 v 9:00 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 114 | Diskuse

Štěpánka Bergerová

K čemu je dobré pohlaví …

Sněmovna před necelými čtrnácti dny sice schválila novou podobu občanských průkazů, ve kterých zůstane označení jste-li muž nebo žena, tím ale pohlavní debata v parlamentu zdaleka neskončila.

14.6.2021 v 22:08 | Karma článku: 29.71 | Přečteno: 516 | Diskuse

Ladislav Větvička

V srdcu jaderne valky

Su vikendy, kdy se člověk ocitne v jakemsik kolotoču dějin, aniž by to planoval. Su to zvlaštni okamžiky. Fajne, hezke a pěkne.

14.6.2021 v 19:45 | Karma článku: 39.48 | Přečteno: 2741 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Delta ve Vídni

Rakouská lékařská komora: očkovat má jen lékař, ten zvládne anafylaxe. Kolik nakažených indickou variantou v UK skončilo v nemocnici?

14.6.2021 v 18:10 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 256 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Už nebude pandemická vlna

Třicet stupňů ve stínu - nemělo by Německo odhodit roušky? Na WC do hospody bez testu, aspoň v Berlíně. Pro imunitu stačí 43 procent odolné populace?

14.6.2021 v 13:10 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 364 | Diskuse
Počet článků 1097 Celková karma 15.56 Průměrná čtenost 827

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz