Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. června 2020 Iveta, Slavoj

Švédsko uklidňuje občany vakcínou?

20. 05. 2020 17:14:39
Dnes byla zase tisková konference se státním epidemiologem A. Tegnellem, který si místy protiřečí: dál vystupuje např. proti uzavírání hranic, ale domovy důchodců mu dělají vrásky na čele.

Podle švédského deníku Aftonbladet je nyní registrováno 31 523 případů nákazy covid-19, na niž zemřelo celkem 3831 občanů. Za posledních 24 hodin zemřelo 88 osob a přibylo 724 nově nakažených... Přemýšlím nad vysokým číslem nově infikovaných: ať už to znamená vyšší počet testů nebo ne, je zřejmé, že infekce mezi populací je rozšířená hodně.

Aftonbladet zprostředkovává i online nejnovější zprávy ke koronaviru, vč. projevu epidemiologa Tegnella; ve švédštině jsem si ho nemohla užít, takže jsem opět pátrala např. po jeho vyjádřeních pro různá média (útočí na něj spíše ta zahraniční). Tento odborník, který dosáhl jisté reputace jak ve Švédsku, tak v zahraničí (např. byl aktivní ve vztahu k Ebole či na úrovni EU, měl např. klíčovou roli v rámci pandemie H1N1, pokud jde o švéd. vakcinač. program) a od r. 2013 se stal státním epidemiologem (získal pozici významného úředníka), např. uvádí:

My Švédi jsme zvyklí pracovat s dobrovolnými opatřeními, informovat veřejnost, která pak dělá správné věci... Za nevhodné stále považuje uzavírání hranic, protože covid-19 se stejně vyskytuje mj. ve všech evropských zemích. (Z jeho životopisu mj. vyplývá jako jeho osobní záliba cestování.) Když se nákaza rozšířila do mnoha švédských sociálních ústavů, uvedl, že krize ukázala, že se musíme zamyslet nad sociálními ústavy... Od konce dubna médiím tvrdil, že se "snažíme držet šíření nákazy tak, aby to (zvláště stockholmský) zdravotnický systém unesl, tady prý nepočítá s "řízenou imunitou ve společnosti", prý se "různými opatřeními snažíme držet šíření nákazy na co nejnižší úrovni". Trvá ale na tom, že se musíme s touto infekcí naučit žít. (Na mne osobně nedělá dobrý dojem, pokud epidemiolog, jehož hlavní náplní je ochrana zdraví, opakovaně zmiňuje, že je třeba myslet i na ekonomiku země (dnes navíc není pochyb o tom, že ani švédská ekonomika nebude ušetřena velkých obtíží, přes "tolerantnější" přístup ke covid-19).

V březnu k němu mělo důvěru 53 % švédské populace, v dubnu dokonce 69 %.

Osobně dost fandím sociální demokracii v některých vyspělých evropských zemích (sleduji její činnost v Evropě od 90. let, např. ve Švýcarsku), ale švédská socdemačka - ministryně zdravotnictví a sociálních věcí Lena Hallengren na mne nečiní dobrý dojem. Původním povoláním je učitelka, má za sebou i jiné odborné oblasti v politice; docela by mě zajímalo, co si o švédské strategii covid-19 skutečně myslí, zda je plně odkázána na p. Tegnella (nechce ho třeba urazit spoluprací s oponenty?). Dnes veřejně vystoupila s tím, že Švédsko bude mít svou vakcinační strategii, vláda bude spolupracovat s EU, ustaví národního koordinátora (až bude vakcína, aby se rychle distribuovala do všech částí státu, ale také musí být zajištěna urychlená distribuce vakcíny - které asi bude ale málo na celý svět - do Švédska). Od Úřadu pro veřejné zdraví si vláda vyžádala národní vakcinační plán...

Na druhou stranu národu sdělila, že normálně trvá vývoj vakcíny dlouhá léta a že ještě není jisté, na čem bude nová vakcína založena (zda získaná pomocí viru či jinak).

Nárůst počtu mrtvých v 10miliónové švédské populaci je smutný. A to se tento stát i jeho Úřad pro veřejné zdraví dlouhodobě snažil mj. i v oblasti prevence infekčních nemocí, vč. nemocničních nákaz: např. od r. 2000 zintenzivnili opatření pro bezpečnost pacientů, kdy se kontrolují nemocnice a sociální ústavy.

V jedné věci má ovšem pravdu p. Tegnell: Švédsko staví výlučně na dobrovolném očkování a takřka všechny děti jsou očkované (společnost vysoce akceptuje doporučení úřadů). Aby Úřad pro veřejné zdraví a stát měly důležité informace, vznikl od r. 2013 registr, do něhož lékaři musejí hlásit všechna relevantní očkování (Švédsko doporučuje a hradí 10 typů očkování pro děti, ale i další speciální pro rizikovější skupiny). Zmíněný úřad uvádí, že přes dobrovolnost očkování je jeho míra u dětí mnoho let vysoká.

Přes 98 % dětí narozených v r. 2012 mělo nejméně tři dávky vakcíny proti 6 typům nemocí (tetanus, dětská obrna, záškrt, chřipka B aj.), přes 97 % dětí bylo očkováno (3 dávky) proti pneumokoku. 97,5 % dětí bylo očkováno proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Dětem nacházejícím se v rizikovějším prostředí se nabídlo očkování proti tbc (23 % dětí očkováno) nebo proti žloutence B (53 % dětí očkováno).

Je zřejmé, že mnoho Švédů by se proti covid-19 asi nechalo očkovat dobrovolně - jen kdyby taková vakcína existovala. Razance, s níž se nyní vláda ohání "vakcinační strategií", mi poněkud zavání - jako by se chtěla pozornost části možná rozzlobené veřejnosti převést někam jinam.

Musím vyčkat, až mi zahraniční média přežvýkají dnešní vystoupení epidemiologa Tegnella, ovšem můj švédštinou nadaný spolupracovník tvrdí, že tento odborník (vystupuje snad pomalu každý den) říká v podstatě pořád to samé a místy se trochu "kroutí" (infekci nejde zabránit, restrikce by nebyly rozumné versus uplatňujeme některá opatření, držíme šíření pod kontrolou apod.).

(Dnešní Novinky.cz měly nějaká podivná čísla u Švédska - příliš vysoký počet úmrtí, já vycházím z www.aftonbladet.se, který se opírá o švédský Úřad pro veřejné zdraví: Public Health Agency).

Autor: Vladimíra Bošková | středa 20.5.2020 17:14 | karma článku: 13.68 | přečteno: 466x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Lékárna pomalu na každém kroku

Máme více než dvojnásobek lékáren než Rakousko. Ale v některých venkovských lokalitách našim občanům lékárna chybí.

6.6.2020 v 14:13 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko bylo krůček od Itálie?

Teprve od 13. června povolí premiér Stefan Löfven Švédům cestovat uvnitř země, o cestování přes hranice prý nepadlo ani slovo. Ve Stockholmu v některých dnech prý zbývalo jen 70 lůžek volných.

4.6.2020 v 18:07 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 605 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kouzlo i záludnost statistik

Pokud se dočkáme doby "po koronaviru", ale tím spíš nás to čeká, i když tu virus s námi zůstane navždy, budeme muset znovu debatovat mj. o veřejných financích, důchodech a zdravotnictví.

4.6.2020 v 13:21 | Karma článku: 4.36 | Přečteno: 111 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do Bulharska zrovna nepojedu

Vládní semafor pro turisty mě nepřesvědčil. Pár zajímavostí na okraj statistiky různých evropských zemí a také těch českých.

2.6.2020 v 19:23 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 1369 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Cerman

Zabili snad George Floyda v Praze?

Zmatení Američané v Praze demonstrovali proti Policii ČR. Máme naslouchat heslům jako "ACAB" a "Fuck the Police"?

6.6.2020 v 20:42 | Karma článku: 36.19 | Přečteno: 907 | Diskuse

Jan Dvořák

Padla vláda – před sedmi lety. Co tomu předcházelo?

Asi týden před tím než Šlachtovi muži pod taktovkou státního zástupce Ištvana obsadili 14. června 2013 Úřad vlády, mohlo se stát, že na dobře utajené procházce šéfa vlády a jeho tajemnice proběhl následující rozhovor.

6.6.2020 v 20:01 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 164 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Bylo opravdu nutné přijímat ta opatření plošně?

Chápu, že zpočátku nebylo dost informací a všichni byli vyděšeni z nového nebezpečí, takže celkem rozumím i těm přehnaným opatřením na úplném počátku v rámci jakési předběžné opatrnosti.

6.6.2020 v 19:20 | Karma článku: 12.40 | Přečteno: 282 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Senátní volby. Volební výprask pro Trikoloru - 3,5 %

A nejen pro ni. Kandidátka ANO až na 4. místě - 9,8 %, daleko od postupujících do druhého kola. Tak to vypadá, když přijde volit elitní skupina voličů, lidí kteří to berou vážně a chodí ke každým volbám.Takových v Česku moc není.

6.6.2020 v 17:26 | Karma článku: 23.30 | Přečteno: 834 | Diskuse

Jan Bartoň

Ricinová blamáž Respektu

Aston se ve svém úvodníku zabývá tak zvanou ricinovou aférou. Ptá se v titulku, čí je to vlastně blamáž, a dedukuje, že Respektu. Ten sice zprávu o ricinovém agentovi zveřejnil, ale získal bůhví jak.

6.6.2020 v 12:17 | Karma článku: 35.61 | Přečteno: 1105 | Diskuse
Počet článků 644 Celková karma 10.31 Průměrná čtenost 1020

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz