Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. června 2020 Iveta, Slavoj

Ohrožené seniory v Německu podpořili revizní lékaři

4. 04. 2020 18:08:10
Zdravotní pojišťovny v SRN využívají společné (ale na nich nezávislé) revizní lékaře, kteří neúřadují "od stolu", ale umějí pacienty sami znalecky posoudit. Nyní se navíc zapojili do boje s koronavirem.

Takzvaná Medicínská služba pojišťoven (www.mdk.de) má ve svých řadách nebo využívá jako experty kolem pěti tisíc lékařů, ošetřovatelských sil a dalších odborníků. Tito revizní pracovníci působí v oblasti zdravotní i ošetřovatelské péče (s přesahem do sociální oblasti), např. "usvědčují" nemocnice z léčebných pochybení nebo každoročně ověřují kvalitu péče v ošetřovatelských zařízeních. Působí na žádost pojišťoven i na žádost pojištěnců.

S nástupem koronavirové pandemie však revizní lékaři v souladu s přijatými předpisy upravili svou činnost tak, aby pomohli jednotlivých spolkovým zemím při mobilizaci lidských zdrojů a zároveň aby snížili rizika přenosu infekce Covid-19 zejména na starší občany se závažnějšími (jinými) nemocemi. Pokud nepůjde o naléhavý případ, až do konce září přerušili osobní kontakt s občany v ordinacích (nezávislé vyšetření zdravotního stavu) a rovněž průběžné kontroly kvality v ošetřovatelských zařízeních (vč. sociálních ústavů), které by znamenaly příchod více osob do zařízení a tím i zvýšení rizika infekce. Naléhavé případy, žádosti či stížnosti se však ve spolupráci se zemskými zdravotními úřady posoudí, takže by byla možná i ev. návštěva v domácnosti pojištěnce nebo v ošetřovatelském zařízení. Většinu případů ale revizní pracovníci budou zatím řešit telefonicky či poštou.

Medicínská služba zaměstnává 3500 ošetřovatelských sil, v SRN je 25 000 ošetřovatelských zařízení. Do konce září poskytne tato služba své spolupracovníky pro personální posílení spolkových zemí - uvedli revizní lékaři na svém webu. Se zdravotními úřady a zemskými politiky zvažují, co je smysluplná a praktická pomoc, jak odtížit nemocnice i sociální služby. "Ochrana pacientů má přednost, zejména pojištěnců v pečovatelské oblasti s dřívějšími nemocemi..."

Zmíněná Medicínská (revizní) služba je výkonná instituce, za rok stihne milióny přezkumů pracovní neschopnosti, opodstatnění návrhů na domácí péči, na rehabilitaci, podezření na chyby v léčbě a mj. za rok stihla 24 100 kontrol v ošetřovatelských zařízeních. K tomu se - v normálních časech - věnuje i kontrole účtování výkonů nemocnicemi.

Podobně výkonnou institucí je v Německu i Svaz zákonných pojišťoven (jsou v něm sdružené pojišťovny, které jsou zákonem pověřeny k provádění zdravotního, nemocenského i ošetřovatelského pojištění), spadá sem 73 miliónů pojištěnců. Tento svaz jednotně vypracovává pro všechny pojišťovny a pojištěnce rámcové podmínky pro kvalitu a hospodárnost (www.gvk-spitzenverband.de), komunikuje s vládou a parlamentem (s vlivem na zákony a nařízení), spolu s poskytovateli péče zpracovává směrnice k optimální péči a jejímu účtování. Ve sporech či pochybnostech svaz žádá revizní lékaře o nezávislé přezkoumání (pojišťovny je financují, ale nemohou měnit jejich odborný názor, to by mohl jen soud). Nyní se i tento svaz pojišťoven přednostně věnuje boji s pandemií, ale zároveň dál zajišťuje pacientům vše jako vždy - např. 24 hodin online informace, poradenství či možnost pojištěnců nahlížet do svých dat (zdravotní péče, účtování). U své pojišťovny může pojištěnec vyhledat mj. i veškeré medicínské informace ke koronaviru, stejně tak rady právníků.

Ač se dnes asi všichni soustřeďujeme primárně na pandemii, je zajímavé podívat se, jak se německé zdravotní pojišťovny chovají vůči veřejnosti dosti jinak než ty naše. České zdravotní pojišťovny, pokud vůbec veřejně vystoupí, spíše jen slíbí poskytovatelům zdravotní péče další peníze. Ty německé trvají na tom, že v zájmu pojištěnců i zaměstnavatelů je, aby péče byla vysoce kvalitní, ale také hospodárná - a dokládají to např. daty, kolik peněz se podařilo ušetřit kontrolami. Úspory jdou zpravidla na posílení kvality nebo do rezerv, z nichž se nyní čerpá kvůli koronaviru.

Pojištěnci vždy na období 6 let mohou navrhovat své kandidáty do správních rad zemských poboček (stejný počet členů ve správních radách mají i zaměstnavatelé). Občané své zástupce ve správní radě znají osobně, mají na ně přímý kontakt. Ti je zastupují ve zvláštním výboru pro stížnosti (když úředník pojišťovny neschválí návrh lékaře či žádost pojištěnce); pokud by zástupci pojištěnců při stížnosti pacienta nepodpořili, má právo se odvolat k soudu pro sociální pojištění.

Naši pacienti, když nevěří lékaři, běhají sem a tam bez jasných pravidel a shánějí jiného lékaře. Německá Všeobecná pojišťovna (www.aok.de) pacienty informuje, že mají právo zdarma vyhledat dalšího kvalifikovaného lékaře pro tzv. druhý názor na návrh léčby. Zejména pro rizikovější a také zpravidla dražší výkony pojišťovna zajistila veřejný seznam odborně vhodných, dostatečně erudovaných specialistů, na něž se mohou pacienti obracet, pokud potřebují ověřit, zda např. operace je nezbytná nebo zda existují jiné (méně rizikové) léčebné možnosti. Lékař pro tzv. druhý názor pacienta vyšetří, zhodnotí jeho stav a nezávisle na tom prvním lékaři zváží spolu s pacientem šance i rizika.

A abychom si mírně odpočinuli od obav z pandemie, zmíním se, že v bohatém Německu se občas ozve kritika příjmů představenstva zdravotních pojišťoven (je to vlastně několik "ředitelů" pro různé odborné oblasti, které pro pojišťovnu najímá správní rada). V minulosti do platu členů představenstva zasáhl spolkový úřad pro kontrolu pojišťoven, ale také soud. Nakonec zákonodárci zkusili výši příjmů těchto ředitelů pojišťoven ozřejmit požadavkem, aby šlo o ohodnocení přiměřené různým parametrům: počtu pojištěnců, významu dané instituce, výsledkům hospodaření aj.

Oproti naší české realitě němečtí zákonodárci zajistili i veřejnou transparentnost platů v pojišťovnách uložením povinnosti, kdy každá pojišťovna musí k 1. březnu zveřejnit roční platy členů představenstev - a pojišťovny to splnily i letos, ač už měly starosti s pandemií. Např. bavorská zdravotní pojišťovna AOK (v této spolkové zemi je šíření nákazy Covid-19 nejhorší) zveřejnila mj. roční příjem předsedy představenstva (za loňský rok): základní odměna 212 000 eur a příplatek závislý na výsledcích činnosti 33 125 eur. Pojišťovna uvedla, že předseda představenstva nevyužíval služební vůz k soukromým potřebám. Některé pojišťovny totiž přidávají těmto "ředitelům" další bonifikaci: služební vůz či příplatek k pojištění na penzi. V zásadě se ale platy ředitelů německých veřejnoprávních zdravotních pojišťoven drží na takřka shodné úrovni, víc si dovolí některé soukromé pojišťovny. Nicméně i mezi veřejnoprávními pojišťovnami jsou trochu rozdíly, na zemské úrovni obdrží nižší odměnu např. ředitel bývalé východní spolkové země.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 4.4.2020 18:08 | karma článku: 8.38 | přečteno: 362x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Lékárna pomalu na každém kroku

Máme více než dvojnásobek lékáren než Rakousko. Ale v některých venkovských lokalitách našim občanům lékárna chybí.

6.6.2020 v 14:13 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 264 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko bylo krůček od Itálie?

Teprve od 13. června povolí premiér Stefan Löfven Švédům cestovat uvnitř země, o cestování přes hranice prý nepadlo ani slovo. Ve Stockholmu v některých dnech prý zbývalo jen 70 lůžek volných.

4.6.2020 v 18:07 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 605 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kouzlo i záludnost statistik

Pokud se dočkáme doby "po koronaviru", ale tím spíš nás to čeká, i když tu virus s námi zůstane navždy, budeme muset znovu debatovat mj. o veřejných financích, důchodech a zdravotnictví.

4.6.2020 v 13:21 | Karma článku: 4.36 | Přečteno: 111 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do Bulharska zrovna nepojedu

Vládní semafor pro turisty mě nepřesvědčil. Pár zajímavostí na okraj statistiky různých evropských zemí a také těch českých.

2.6.2020 v 19:23 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 1369 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Němčík

Ukrajinský velikonoční příběh

Praha, Řepy, neděle, hodina před půlnocí. Čekám na Vasyla. Tak to stojí v aplikaci. Z baráku vyleze Vasyl, Voloďa a Sergej. Všichni mají upito.

7.6.2020 v 3:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Pavel Opl

Zatím "pouze" hoří lodě migrantů. Ale bude hůř.

Obyčejní lidé se cítí zrazeni a ponecháni napospas osudu a proto berou "spravedlnost" čím dál častěji do svých rukou. V pátek v noci někdo zapálil několik desítek lodí migrantů na Lampeduse. Násilností přibývá v celé Evropě ...

6.6.2020 v 20:26 | Karma článku: 37.91 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když už nevěříte mně, věřte alespoň kunsthistorikům

A ty sotva můžeme obviňovat ze zaujatosti, neobjektivity. Na mysli mám 26 zástupců uměleckohistorických institucí a vysokoškolských pracovišť, kteří napsali v červnu 2019 dopis pražskému primátorovi.

6.6.2020 v 20:10 | Karma článku: 16.50 | Přečteno: 359 | Diskuse

Irena Aghová

Mariánský sloup a jiné sakrální stavby

Mariánský sloup nebyl postaven jen pro český národ, ale pro všechny lidi, bez ohledu na národnost, kteří v Praze pobývali a možná na něm také pracovali. Je jednou z nejkrásnějších staveb a ta si prožila i pohnutou historii.

6.6.2020 v 18:57 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jan Šik

Hrdinství dětí popravených

Velký a dramatický příběh dětí z dob heydrichiády je svědectvím a dokladem, že i ti nejmenší mohou překonávat životní útrapy lépe než mnozí dospělí.

6.6.2020 v 18:00 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 200 | Diskuse
Počet článků 644 Celková karma 10.32 Průměrná čtenost 1020

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz