Neděle 7. června 2020, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. června 2020 Iveta, Slavoj

Zůstaňte doma, řeklo Švýcarsko mimo jiné striptérkám

3. 04. 2020 17:26:46
V titulku smutnou situaci odlehčuji černým humorem, ale švýcarská vláda přitvrdila, například počítá s omezením cestování až na půl roku.

Naše politiky by mělo zajímat, že zatímco u nás se v samém zárodku promořování obyvatelstva zákeřným koronavirem uvažuje o uvolňování omezujících opatření (otevřít více obchodů či restaurace), ve Švýcarsku se počítá s déle trvajícími problémy v souvislosti s Covid-19, a proto se tam místy až orwellovsky přitvrzuje.

Vycházím převážně z informací švýcarského ministerstva zdravotnictví (u nich jde spíše ale o úřad pro veřejné zdraví při ministerstvu vnitra): www.bag.admin.ch. Namátkou jsem si ověřovala situaci v různých médiích, která upozorňovala na tiskovou konferenci ministra zdravotnictví v Bernu. Média také přetiskovala statistiku vedenou americkou Johns Hopkins univerzitou, čísla o nakažených či zemřelých v zásadě souhlasí. Na www.bag.admin.ch jsou také zveřejněna opatření vlády při boji s Covid-19.

K dnešnímu dni ráno mělo Švýcarsko a knížectví Lichtenštejnsko (ani jemu se nákaza nevyhnula, mají společnou statistiku i zdravotní péči) 19 303 pozitivně testovaných občanů (za den přibylo přes tisíc osob), a jak uvedl ministr zdravotnictví, zdaleka to není vrchol rozšíření nákazy mezi obyvatelstvem. Roste i počet úmrtí, nyní bylo evidováno 484 zemřelých, nejvíce ve věku nad 80 let a v 97 % měli jedno nebo i více dřívějších vážnějších onemocnění. Provedli celkem 145 780 testů, z nich 15 % bylo pozitivních.

Co je důležité: ještě stále se nemusí v nemocnicích rozhodovat o tom, komu se ev. intenzivní péče odepře.

Vláda posílila své pravomoci, k čemuž ale patří i to, že jednotlivé kantony mohou podle místní situace také ještě přitvrdit, například zavřít veškerý hospodářský život (kromě nejzákladnějších potřeb pro obyvatelstvo), nejhůře jsou na tom italsky mluvící kanton Ticino, dále Waadt (rovněž jih), Ženeva a Basilej. Právě v Ticinu se podařilo uzavřít do 13. dubna hospodářské podniky.

Svobodomyslné Švýcarsko tedy uzavřelo mj. diskotéky, bary, noční či erotické podniky, restaurace, ubytovací služby, divadla či zoologické zahrady a např. vyzvalo občany, aby radši už nikam o víkendech či jiných příležitostech nejezdili - aby nezvyšovali úrazy (nehody) na silnicích a nepřidělávali starosti nemocnicím, pokud jde zejména o lůžka a přístroje pro intenzivní péči. Zaměstnavatelé musejí chránit zdravotně ohrožené zaměstnance, v podstatě by je nyní neměli propouštět, ale vyplácet jim plat doma (i když pro ně nemají práci z domova). Ohroženými se míní zaměstnanci nad 65 let s vážnější nemocí, zaměstnavatel si může vyžádat potvrzení od lékaře.

Všechny kantony jsou povinny hlásit centrální vládě dispozice nemocnic, lůžek intenzivní péče, přístrojů (zdravotnických potřeb a materiálu). Vláda jim naopak rozděluje ochranné prostředky, dýchací přístroje, potřeby pro diagnostické testování či léčiva. Zčásti se uvolnila pravidla tak, aby bylo možno i bez předchozího schválení uplatnit při léčbě onemocnění Covid-19 některá léčiva s určitými látkami (ale měla by být předložena žádost o schválení přípravku).

Přeshraniční cestování je nyní takřka zcela zakázáno, a to s výhledem na šest měsíců, kromě výjimek, když dotyčný má bydliště ve Švýcarsku nebo zde vykonává profesi.

Do 19. dubna jsou mj. zavřeny školy, kantony musejí zajistit hlídání dětí, pokud nemohou být doma.

Kantony mohou zavázat i ryze privátní nemocnice k přijímání všech pacientů bez rozdílu.

I Švýcarsko, se zdůrazněním, že se dodržují přísné předpisy k ochraně osobních údajů i etické zásady, ve spolupráci se Swisscomem (na anonymních datech) vyhodnocuje, nakolik veřejnost dodržuje zákaz shromažďování více jak pěti osob na veřejnosti (uplatňuje se i povinnost dodržovat odstupy mezi lidmi). Veřejnosti bylo umožněno nahlédnout do prvního hodnocení: jak se lidé shromažďovali např. v curyšské ZOO před zákazem (ne víc než 5 osob) a po něm. Nejdřív občané pobyt v ZOO hojně využívali, pak jich začalo ubývat, nakonec v ZOO nezůstal nikdo...

Ještě jsme nedosáhli vrcholu v počtu nakažených ani v počtu hospitalizací, půjde o maratón, uvedl ministr zdravotnictví na tiskovce v Bernu. Jsme také ještě daleko od vrcholu v narůstajícím počtu úmrtí. Nejsme si zatím jisti bodem, kdy dosáhneme vrcholu epidemie. Každý den je nakažen významný počet lidí, uvedl Daniel Koch, vedoucí úřadu veřejného zdraví, odbor infekční nemoci. Ještě je brzy usuzovat, kdy by se národ mohl pomalu vracet do normality.

Mezi zemřelými jsou ze dvou třetin muži, věkové rozmezí zemřelých je 32 - 101 let. 310 zemřelých pacientů bylo ve věku nad 80 let, 118 osob ve věku 70 - 79 let, 38 zemřelých mělo věk 60 - 69 let, jedna zemřelá osoba - čtyřicátník (z celkového počtu zemřelých ale 97 % mělo jednu či více dřívějších závažných chorob). Při testování se zachytily jako infikované osoby i děti pod či nad 10 let.

Ve statistice je tedy i knížecí Lichtenštejnsko, ale i osoby, jež nemají stálý pobyt ve Švýcarsku. Některá data přicházejí někdy až po dvou třech dnech, nebo se přechodně vyřadí ze statistiky do doby doplnění dalších údajů.

Kapacity intenzivní péče zatím dostačují. Hospitalizováno bylo 2180 případů, 12 % těchto pacientů nemělo dřívější relevantní onemocnění, 88 % mělo jedno nebo více závažnějších nemocí, nejčastěji vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění a diabetes. Nejvíce hospitalizovaných - muži nad 70 let.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 3.4.2020 17:26 | karma článku: 10.27 | přečteno: 434x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Lékárna pomalu na každém kroku

Máme více než dvojnásobek lékáren než Rakousko. Ale v některých venkovských lokalitách našim občanům lékárna chybí.

6.6.2020 v 14:13 | Karma článku: 12.03 | Přečteno: 263 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko bylo krůček od Itálie?

Teprve od 13. června povolí premiér Stefan Löfven Švédům cestovat uvnitř země, o cestování přes hranice prý nepadlo ani slovo. Ve Stockholmu v některých dnech prý zbývalo jen 70 lůžek volných.

4.6.2020 v 18:07 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 605 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kouzlo i záludnost statistik

Pokud se dočkáme doby "po koronaviru", ale tím spíš nás to čeká, i když tu virus s námi zůstane navždy, budeme muset znovu debatovat mj. o veřejných financích, důchodech a zdravotnictví.

4.6.2020 v 13:21 | Karma článku: 4.36 | Přečteno: 111 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Do Bulharska zrovna nepojedu

Vládní semafor pro turisty mě nepřesvědčil. Pár zajímavostí na okraj statistiky různých evropských zemí a také těch českých.

2.6.2020 v 19:23 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 1369 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Němčík

Ukrajinský velikonoční příběh

Praha, Řepy, neděle, hodina před půlnocí. Čekám na Vasyla. Tak to stojí v aplikaci. Z baráku vyleze Vasyl, Voloďa a Sergej. Všichni mají upito.

7.6.2020 v 3:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 14 | Diskuse

Pavel Opl

Zatím "pouze" hoří lodě migrantů. Ale bude hůř.

Obyčejní lidé se cítí zrazeni a ponecháni napospas osudu a proto berou "spravedlnost" čím dál častěji do svých rukou. V pátek v noci někdo zapálil několik desítek lodí migrantů na Lampeduse. Násilností přibývá v celé Evropě ...

6.6.2020 v 20:26 | Karma článku: 37.35 | Přečteno: 993 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když už nevěříte mně, věřte alespoň kunsthistorikům

A ty sotva můžeme obviňovat ze zaujatosti, neobjektivity. Na mysli mám 26 zástupců uměleckohistorických institucí a vysokoškolských pracovišť, kteří napsali v červnu 2019 dopis pražskému primátorovi.

6.6.2020 v 20:10 | Karma článku: 16.25 | Přečteno: 341 | Diskuse

Irena Aghová

Mariánský sloup a jiné sakrální stavby

Mariánský sloup nebyl postaven jen pro český národ, ale pro všechny lidi, bez ohledu na národnost, kteří v Praze pobývali a možná na něm také pracovali. Je jednou z nejkrásnějších staveb a ta si prožila i pohnutou historii.

6.6.2020 v 18:57 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jan Šik

Hrdinství dětí popravených

Velký a dramatický příběh dětí z dob heydrichiády je svědectvím a dokladem, že i ti nejmenší mohou překonávat životní útrapy lépe než mnozí dospělí.

6.6.2020 v 18:00 | Karma článku: 13.13 | Přečteno: 194 | Diskuse
Počet článků 644 Celková karma 10.31 Průměrná čtenost 1020

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, pak působila jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz