Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Švýcarsko redukuje počet lékařů

25. 02. 2020 18:26:26
Přes obavy z koronaviru - Švýcarsko má právě nyní největší obavy z vývoje v Itálii - tato země vytrvale optimalizuje počet lékařů, bere to jako odpovědnost vůči daňovým poplatníkům a pojištěncům.

Švýcarští politici, úředníci i nezávislejší odborníci jsou stále přesvědčeni, že mají lékařů až moc, takže podle celostátně platného vládního nařízení jednotlivé kantony průběžně upravují (redukují) počet lékařů tak, aby se systém povinného zdravotního pojištění nezatěžoval nadbytečnými smluvními (potažmo i nemocničními) lékaři. V prosinci loňského roku např. curyšská kantonální vláda opět sáhla k omezení nově přicházejících lékařů. Pokud už alespoň tři roky nepůsobili na uznaných místech v rámci doškolování (ať už by měli být samostatně činní nebo pracovat pod dohledem, v ordinaci nebo výhledově v nemocnici), dnes nedostanou povolení působit v rámci povinného zdravotního pojištění. S několika málo výjimkami: zákaz povolení lékařské činnosti k tíži zdravotního pojištění se momentálně netýká - v tomto kantonu - praktických lékařů, pediatrů či pedopsychiatrů.

Švýcarská profesní lékařská organizace ("komora") se chová přece jen trochu jinak než naše lékařská komora, sem tam sice zdůrazní věkové skupiny lékařů apod., ale více chápe, že systém zdravotního pojištění není bezbřehý, regulace ve veřejném zájmu jsou nezbytné.

Švýcarská statistika týkající se lékařů je snadno pochopitelná i pro laika: přesně se dozvíte, v kterém kantonu či městě kolik je obyvatel a kolik jednotlivých lékařů (odbornost, pohlaví, oblast působení) - podle fyzických osob (ta může mít různé pracovní úvazky, jež jdou ověřit). V porovnání s Curychem, který můžeme v mnohém chápat jako "Prahu", anebo s celým Švýcarskem, se ukazuje, že my máme rovněž těch lékařů až dost. V průměru jsme na tom celostátně v podstatě stejně (něco málo přes 200 pacientů na jednoho lékaře (či jeden úvazek), v Praze máme lékařů více než Curych. U nás ale stále jen slyšíme - potřebujeme více lékařů, ve Švýcarsku je normální chápat: ne, lékařů nesmí být víc, než je zdrávo.

S naší statistikou je ale jedna velká potíž: my moc nepoužíváme počet lékařů jako fyzických osob, my doktory přepočítáváme na plné pracovní úvazky (tak máme v jednom úvazku někdy započteno více lékařů, čímž statistiku uměle "ponižujeme" - opticky to vypadá, že máme lékařů méně, než je tomu ve skutečnosti). Naše statistika nejde jednoduše porovnat se zahraničím.

Nicméně i tak můžeme vycházet z údajů ÚZIS, který např. uvádí, že v letech 1993 - 2016 výrazně přibylo mj. lékařských úvazků, a to o 40,6 % (v tomto čísle jsou i zubní lékaři, ale nic to na věci nemění), zatímco počet našeho obyvatelstva vzrostl jen o 2,4 %. V ČR je podle ÚZIS přes 40 000 přepočtených lékařských úvazků (bez zubních lékařů). Ve Švýcarsku to v r. 2018 bylo 37 525 lékařů, fyzických osob, z čehož ne všichni působili v ambulantní či nemocniční péči (a ne všichni v rámci zdravotního pojištění).

V jedné z publikací našeho ÚZIS se uvádí, že největší počet lékařů (a nemocničních lůžek) je v Praze, což mj. znamená, že tu připadá na jednoho lékaře (na jeden úvazek) nejnižší počet obyvatel - nemám nejčerstvější čísla (budou ještě horší ve smyslu vyššího počtu lékařů), ale kolem let 2016 - 2017 připadalo v Praze na jeden lékařský úvazek 147,7 občanů. V Curychu jeden lékař obstará přece jen větší počet obyvatel - nejméně 200 nebo i více, pokud započteme rozšiřující se zástavbu kolem Curychu.

Švýcarsko si umí přiznat, že má svých lékařů v některých směrech nadbytek. My si stále lžeme do kapsy. Pokud bychom mezi sebou jednou objevili skutečně korektního politika se smyslem pro odpovědnost v oblasti správy veřejných financí, nemusí vymýšlet nic zvláštního, stačí se inspirovat nejen ve Švýcarsku, ale taky v Rakousku, SRN, V. Británii, ve Skandinávii... Švýcarské kantony problematiku stále sledují, omezení povolování vstupu nových lékařů (i když některá původní ordinace je lékařem opouštěna např. z důvodu odchodu do důchodu) se přijímá např. na dobu určitou nebo do odvolání, při potřebě by se omezení odvolalo nebo zmírnilo. Sleduje se, zda někde není třeba něco ve zdravotnictví posílit (dnes se např. operativně plánuje síť pracovišť pro vyšetření či léčbu jedinců podezřelých z nákazy koronavirem, k čemuž by patřila ev. i doplňková finanční podpora, pokud by byla nutná), ale nezastírá se ani potřeba redukovat nadbytečnosti (plýtvání).

Systémové úspory nachází Švýcarsko i různými opatřeními kolem nemocnic a dalších ústavů, např. jsou některá pracoviště zařazena pod univerzitní či další nemocnice (podobně Rakousko - a Vídeň jako hlavní město, což by se hodilo pro naši Prahu - slučuje či více organizačně i jinak propojuje, což může více šetřit investice i další prostředky).

Zajímavé pro mne je i to, že ve Švýcarsku se přece jen více chápe, že lékařské povolání se více hodí pro muže než ženy: u nich muži v této náročné profesi stále ještě převažují jak v ambulantní, tak lůžkové péči.

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 25.2.2020 18:26 | karma článku: 15.82 | přečteno: 739x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Státy kolem nás zachovávají stále ještě opatrnost

Tak např. švýcarská vláda rozhodla, že omezující opatření s cílem minimalizovat šíření nákazy Covid-19 zůstanou zachována do 26. dubna, případné uvolnění se pak znovu zváží s tím, že jedině po etapách.

8.4.2020 v 19:49 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 190 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Promořit občany, nebo ne?

Pro větší důvěru naší populace by byla vhodná veřejná diskuse odborníků při zvažování, jakou strategii v boji s koronavirem zvolit: zda víc popustit otěže nákaze nebo naopak více karantény pro nakažené.

8.4.2020 v 10:28 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 322 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Asistence při sebevraždě až v květnu?

Švýcarsko-německá organizace pro doprovázení při sebevraždě Exit informuje veřejnost, že opatření státu proti šíření Covid-19 silně omezila její činnost.

7.4.2020 v 16:43 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 161 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Jak odškodňuje Švýcarsko?

Švýcarům by se líbil náš mladý ekonom a vědec Filip Matějka, který politiky varuje před unáhlenými rozhodnutími. V korona-krizi lze pomáhat, ale je třeba se bránit podvodům a marnotratnosti.

6.4.2020 v 16:45 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vlastimil Dorotík

Ivan Langer ožil a pálil do černého

Ivan Langer byl včera večer u Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. Ani ve snu mě nenapadlo, že budu podvědomě přitakávat všemu, co z jeho úst padalo k dnešní koronavirové krizi a co předvádí ti, kteří u nás a o nás rozhodují.

9.4.2020 v 2:30 | Karma článku: 6.38 | Přečteno: 290 | Diskuse

Lukáš Pachta

Koronavirus - Proč je opět EU tím špatným?

Na EU a Brusel se dá svalit ledaco. Když je příliš aktivní, čelí kritice. Když je málo aktivní, tak také. Bruselské orgány varovaly členské státy před pandemií už v lednu. Mnohé evropské státy situaci hrubě podcenily.

8.4.2020 v 20:18 | Karma článku: 12.05 | Přečteno: 386 | Diskuse

Václav Fischer

Nikdo nemá zdání

Nikdo z občanů, kdo nebyl delší dobu zaměstnán v některém z našich takzvaných centrálních úřadů, ponejvíce nazývaných ministerstva, nemá ani tušení, co se v takových úřednických mraveništích odehrává.

8.4.2020 v 13:07 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 450 | Diskuse

Miloslav Havelka

Peníze z EU na koronavirus? Kdo nic nemá, nemůže nic ani rozdávat!

Vypadá to spíš, jak velké bonvivánské gesto. Dosud chaotická a nečinná EU nám s velkou slávou posílá miliardy na koronavirus. Možná z nich ale každý příjemce bude muset nechat ještě vyrobit obligátní tabulku PODPOŘENO Z FONDŮ EU

8.4.2020 v 10:52 | Karma článku: 33.86 | Přečteno: 705 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Promořit občany, nebo ne?

Pro větší důvěru naší populace by byla vhodná veřejná diskuse odborníků při zvažování, jakou strategii v boji s koronavirem zvolit: zda víc popustit otěže nákaze nebo naopak více karantény pro nakažené.

8.4.2020 v 10:28 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 322 | Diskuse
Počet článků 580 Celková karma 11.36 Průměrná čtenost 1066

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...