Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Občan versus instituce

20. 02. 2020 13:18:02
Prvního března opět podpořím svou účastí akci spolku Milion chvilek pro demokracii, protože lidé sdružení kolem něj stále vyjadřují i mé pocity, vlastně je nahlas říkají i za mne.

Hlavně nenuťme jedince kolem Milionu chvilek vstupovat do politiky, je to na jejich dobrovolném rozhodnutí, ani jim nepodsouvejme postranní "politické" úmysly. Nejen mně vyhovuje, když u nás existují sympatické osobnosti, které dovedou nahlas pojmenovávat některé nedostatky v naší společnosti, které se někdy prolínají napříč politickým spektrem, a proto musí existovat neutrálnější platforma pro diskusi o možnostech jejich řešení. Tak to chápal mj. i Václav Havel a podobně se i k věcem politickým či všeobecně veřejným vyjadřoval - mimo stranickou platformu - také náš první čs. prezident T. G. Masaryk. Členové a spolupracovníci spolku Milion chvilek mají tak, jako se to děje v západních zemích, právo kdykoli oslovovat jak veřejnost, tak politické subjekty a můžeme tak činit i my, obyčejní řadoví občané.

Jedním z důležitých témat zůstává potřeba zkvalitnit náš zákon o střetu zájmů. Z analýzy, kterou si udělal Ústavní soud, vyplývá, že český zákon je příliš měkký, v mnoha jiných zemích (a dokonce i někdy postkomunistických) je přísnější. To nám naznačuje i EU, základním českým standardem přísnosti, která prospívá veřejnému zájmu, by měly být zásady uplatňované v Bruselu. Mnohé západní země promítly do svých zákonů nejen mezinárodně stanovená pravidla (nejen pokud jde o finanční záležitosti, ale také ohledně lidských práv vyplývajících z mezinárodních konvencí), ale daly svým občanům národními zákony (nebo přímo ústavou) více právní jistoty či více práv, než bylo na mezinárodní úrovni vyžadováno. My zatím dostatečně neplníme ani ty konvence či mezinárodně závazné předpisy, natož abychom dali našim občanům něco navíc.

Mně mj. leží na srdci stále ještě nerovné postavení občana vedle institucí u nás. Naše předpisy stále ještě zčásti zůstávají poplatné těm totalitním, postavení občana je často o něco nižší, než jaké mají různé instituce. V právně vyspělejších státech by si lidé - pokud by znali naši realitu - mysleli, že jde o špatný vtip (v minulosti jsem častěji komunikovala se zahraničními odborníky, někdy jim "lezly oči z důlků", když jsem jim přeložila některé naše paragrafy či jsem je ujistila, že některé věci stále ještě řešíme silně bez zákona - např. nemáme zákon o nemocnicích, což oni chápou mj. jako bránu otevřenou pro korupci).

Namátkou uvedu příklad nerovnováhy v právech občana a instituce. Třeba máte přeplatek na daních: ne každý občan je schopen si toho všimnout, takže naše předpisy po vás chtějí, že si to musíte bedlivě hlídat a pak se aktivně přihlásit o vrácení přeplatku. Např. přeplatek na sociálním pojištění se vrací do pěti let - když ho správa sociálního zabezpečení ovšem zjistí... Pak má povinnost vrátit vám ho do měsíce, ovšem po občanech se plnění různých jejich povinností chce např. do osmi dnů (třeba něco nahlásit či zaplatit, jako by se nepočítalo s tím, že člověk onemocní apod. a nestihne lhůtu).

Podobně je tomu u zdravotních pojišťoven. Někdy na přelomu století jsem upozornila poslance na to, že v zahraničí jsem si ověřila povinnost pojišťoven oznámit občanovi, že třeba včas nezaplatil pojistné, a to bez zbytečné prodlevy - občan může být zatížen starostmi, zapomene, česká pojišťovna nereaguje hned, pak mu vystaví mastný "účet". Např. u Švýcarska jsem se setkala s povinností pojišťovny uvědomit občana na výpadek platby do dvou měsíců, a pokud by to nestihla, její právo platbu vymáhat zaniká. I u nás by počítače úředníků mohly mít prográmek, který neplatiče ihned vyhmátne, pak se ověří, zda jde o nevinnou roztržitost či nekalé záměry. Hlavně se to tam u nich řeší hned, nikoli až s letitým zpožděním. U našich zákonodárců se tento (podstatný) detail jaksi neosvědčil.

Patřím k občanům, kteří se převážně věnují zdravotnickým předpisům, někdy je ale nemám chuť znovu číst (jsou prostě horší než ty západní), takže se i tady místy dostávám do postavení průměrného občana, který se o předpisy moc nezajímá, pokud vyloženě nemusí. Náhodou jsem ale nedávno zabrousila mj. do daňových předpisů a mj. jsem si uvědomila, jak jsou složité pro běžného občana a že se nejpodstatnější informace k občanům moc nedostanou, pokud je nezvýrazní některé médium pro většinu společnosti (a ty informace bývají stejně jen vytržené z kontextu). Takže mj. jsem si uvědomila, že by bylo vhodné, aby na některé věci upozornil občany každý rok např. zaměstnavatel, správa sociálního zabezpečení (např. důchodce, který si sem tam něco přivydělá) a další instituce - a to nejen nějakou zasunutou informací na svém webu (obyčejní lidé zase takto nebrousí po internetu), ale informativním dopisem přímo do ruky příslušného občana.

Říká se, že neznalost zákona občana neomlouvá, ale západní země své zákony jednak píší srozumitelněji (např. v USA se počítá i s podprůměrně vzdělanými či neznalými dostatečně jazyka) než my, jednak jejich různé instituce přímo občana nejrůznějšího založení masírují srozumitelnými jednoduchými informacemi: nezapomeňte že jste povinni, nezapomeňte, že máte právo na...

Mnohé naše instituce by měly mít povinnost sepsat s občanem stručný zápis, když se člověk přijde na něco zeptat a odnáší si pak domů nějaké, bohužel zpravidla jen ústní tvrzení úředníka. Úředník se může splést, může být méně nadaný (teprve se zacvičuje), línější, unavenější - a občan pak na nepřesnou či špatnou informaci doplatí.

Připomeňme si nářky našich osob samostatně výdělečně činných nebo stavební zákon: je třeba v diskusi rozlišovat, co jsou oprávněné nářky a co je nezbytné (v určité kvalitě), aby daná oblast sloužila dobře celé společnosti (nikoli jen OSVČ). Můžeme se zamýšlet nad potřebou zlepšit předpisy k realitním kancelářím, k exekucím, k bezpečnostním agenturám... Zkrátka je toho dost, co potřebujeme zkoušet dále zkvalitňovat.

Z výše uvedeného vyplývá, že je dobře, že je tady mj. spolek Milion chvilek, který se snaží lidi dobré vůle sjednocovat, umožnit veřejnou diskusi s větší silou - aby si politici více všimli toho, co je třeba probrat a řešit. Nekopejme do jedinců, kteří se neberou jen za své soukromé zájmy, Milion chvilek totiž při svých akcích kope za nás.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 20.2.2020 13:18 | karma článku: 8.86 | přečteno: 420x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Státy kolem nás zachovávají stále ještě opatrnost

Tak např. švýcarská vláda rozhodla, že omezující opatření s cílem minimalizovat šíření nákazy Covid-19 zůstanou zachována do 26. dubna, případné uvolnění se pak znovu zváží s tím, že jedině po etapách.

8.4.2020 v 19:49 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 189 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Promořit občany, nebo ne?

Pro větší důvěru naší populace by byla vhodná veřejná diskuse odborníků při zvažování, jakou strategii v boji s koronavirem zvolit: zda víc popustit otěže nákaze nebo naopak více karantény pro nakažené.

8.4.2020 v 10:28 | Karma článku: 8.26 | Přečteno: 322 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Asistence při sebevraždě až v květnu?

Švýcarsko-německá organizace pro doprovázení při sebevraždě Exit informuje veřejnost, že opatření státu proti šíření Covid-19 silně omezila její činnost.

7.4.2020 v 16:43 | Karma článku: 3.53 | Přečteno: 161 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Jak odškodňuje Švýcarsko?

Švýcarům by se líbil náš mladý ekonom a vědec Filip Matějka, který politiky varuje před unáhlenými rozhodnutími. V korona-krizi lze pomáhat, ale je třeba se bránit podvodům a marnotratnosti.

6.4.2020 v 16:45 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 313 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Prášek

Dokud bude poslední člověk dýchat, tak se Finančák zavřít nesmí!

Ono je totiž vybrat daně a glachšaltrovat poplatníky důležitější, nežli lidské životy. O peníze jde přeci až v první řadě, pandemie nepandemie a na dělný lid a lůzu živnostnickou musí být přísnost!

9.4.2020 v 2:27 | Karma článku: 5.42 | Přečteno: 98 | Diskuse

Marek Trizuljak

''Jidášova středa'' (nebo též škaredá) - Deník z karantény, den 24.

Popravdě, o "škaredé středě" se mi psát nechce, když je venku tak krásně. Série jarních dnů je teď jako pohlazení. Milosrdné vyvážení celkové atmosféry, která ještě stále vzbuzuje obavy a volá k opatrnosti.

8.4.2020 v 21:41 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 137 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Může být svátek Pesach zván židovskými velikonocemi?

Poučil mě v diskusi pan Edvard Nichtburger: Pesach nejsou velikonoce. Reagoval tím na moji zmínku v článku „Slovo člověka, kterému můžeme věřit“ (7/4/2020): Židovské velikonoce – Pesach – začínají sederovou večeří.

8.4.2020 v 21:30 | Karma článku: 6.75 | Přečteno: 117 | Diskuse

Ladislav Kroupa

Novináři všech zemí, zklidněte se!

Mám dojem, že víc škody než koronavirus způsobí nakonec novináři. Sám se pokládám za člověka, který jen tak snadno nepodlehne emocím, ale když čtu titulky článků, jímá mě čirá hrůza - např. ve Švédsku SKOKOVĚ narůstá počet úmrtí.

8.4.2020 v 21:03 | Karma článku: 22.60 | Přečteno: 446 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Státy kolem nás zachovávají stále ještě opatrnost

Tak např. švýcarská vláda rozhodla, že omezující opatření s cílem minimalizovat šíření nákazy Covid-19 zůstanou zachována do 26. dubna, případné uvolnění se pak znovu zváží s tím, že jedině po etapách.

8.4.2020 v 19:49 | Karma článku: 4.53 | Přečteno: 189 | Diskuse
Počet článků 580 Celková karma 11.36 Průměrná čtenost 1066

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz