Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Ještě k jadérku pana premiéra: dívají se na nás skrz prsty

14. 12. 2019 16:38:21
Korektní informace lze nalézt např. u Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), jejím členem jsme i my, ale našli v naší energetické politice nedůslednosti.

IEA není politická organizace, vznikla už v 70. letech a vytkla si za cíl spolupracovat se státy a pomáhat při koncipování bezpečné, udržitelné a nákladově příznivé energetické politiky pro všechny (průmysl, domácnosti aj. a je to míněno i tak, že každá země s různými dispozicemi potřebuje zajistit vyhovující energetiku). IEA sbírá celosvětově data (i u nečlenských zemí), analyzuje je, šetří v jednotlivých zemích a publikuje doporučení. Členství u ní získalo 30 zemí, další o vstup usilují (např. Čína), ale ten je vázán splněním stanovených kritérií. Jde o jakýsi globální dialog o energetice, trhu, čistých technologiích s tím, že v současnosti už nemá smysl kutat vlastní národní energetiku bez propojení s ostatními zeměmi, zejména Evropa potřebuje jednotné přístupy, takže se předpokládá mj. ještě větší propojení Švýcarska s EU v této oblasti.

Právě Švýcarsko patří mezi nejúspěšnější: mezi členskými zeměmi IEA má nejnižší uhlíkové škodliviny, dnes patří mezi 20 států s výrazným nárůstem solární energie - s gigawattovým trhem. V minulosti Švýcarsko stavělo zčásti na jaderné energetice, ale lidové referendum a vláda se v r. 2017 rozhodly pro odstoupení od ní. Do roku 2050 mají "jádro" nahradit obnovitelné zdroje se zvýšením efektivity celého energetického systému. Je velký pokrok v technologiích u vodních, větrných, solárních elektráren, stejně tak v dalších obnovitelných zdrojích (např. komunální či průmyslový odpad, biopaliva, bioplyn). IEA u Švýcarska doporučila zaměřit se na další limitaci škodlivin v dopravě a úzce spolupracovat s EU.

Pro malé srovnání: např. v r. 2010 jsme měli asi už přes dvacet tisíc energeticky soběstačných domů s malou solární elektrárnou, kdy lze energii čerpat ihned, ale také ukládat do vlastních zásob. U ČR ovšem IEA konstatuje, že stát sice přijal národní energetickou strategii, ale nedůsledně: chybí jasná implementace podpory plánu, chybí jasná politika vůči průmyslu či potenciálním investorům, nejsou jasné finanční zdroje. IEA si počíná velmi diplomaticky, nevnucuje nikomu, zda má či nemá mít jaderné elektrárny, ale u ČR konstatuje, že "bude muset vyvinout velké úsilí, pokud tato země má mít místo v globální energetické politice". ČR sice učinila zkušenost se solární energií, ale zvolený přístup v této oblasti "je nejistý" a vyústil v problémy - našimi slovy: stal se z toho drahý kšeft bez většího užitku pro společnost (zatím jsme to nezvládli). Šetření IEA v r. 2016 poukázalo, že sice plánujeme expanzi jaderné energetiky, ale bez jasných finančních zdrojů. Měli bychom posílit obnovitelné zdroje, abychom splnili zadání EU do r. 2040 (25 %). V rámci zemí OECD patří ČR ke státům s nejnižším zdaněním využívání nevhodných zdrojů a technologií (emise). To naopak vyřešilo mj. Švýcarsko, které bonifikuje subjekty za využívání obnovitelných zdrojů aj. Vytýká se nám samozřejmě uhlí - největší zdroj emisí.

Jeden z našich nejbližších sousedů - Rakousko má od IEA mnohem příznivější posudek. Jeho energetická politika stojí na třech pilířích: bezpečnost, udržitelnost a obnovitelnost zdrojů energie. Pokročilo úsilí dekarbonizovat ekonomiku, pokleslo využívání fosilních materiálů. Rakousko důsledněji promítlo do zákonů v kontextu s EU (energetika a životní prostředí) další opatření pro redukci škodlivin. Chce se také zapojit do přeshraniční integrace a jednotného evropského systému. Investuje do sítě, optimalizuje obnovitelné zdroje nákladově příznivě pro firmy i domácnosti. Snižuje se potřeba ropy a uhlí, je nárůst využívání vodních elektráren, biopaliv a odpadů.

Mix energetických zdrojů v SRN je dosti detailně probrán na www.cleanenergywire.org: Německo má samozřejmě výhodu z větrných elektráren u moře, nicméně ve vnitrozemí jejich počet rovněž narůstá - z 60 % by tím mohlo zajistit svou spotřebu (anebo zčásti poskytnout dalším zájemcům). Téměř 48 % je uvedeno u solárních elektráren (když má dost slunce "chladné" Německo, proč ne my?). Využívání ropy bylo sníženo asi na 4 %, hnědé uhlí kolem 20 %, plyn 29 %, biomasa cca 8 %, podobně vodní elektrárny. Jaderná energetika poklesla zhruba na 9 % a Německo od ní chce zcela upustit. (Rakousko ji rovněž nechce, stejně tak Švýcarsko - měli bychom se ptát proč, resp. jedním z důvodů je fakt, že se vědcům za 50 let výzkumu nepodařilo uspokojivě vyřešit, co s jaderným odpadem, a jde o velmi nákladnou záležitost celkově.)

Když se ještě vrátím k ČR: např. Jihomoravský kraj a Ústecko využívá větrné elektrárny, Středočeský kraj např. vodní zdroje. Dosahujeme celkově cca 13 % ve využití vody, slunce, bioplynu, skládkového plynu... Jde to jistě zvýšit, a jsme snad poučeni z toho, že je možné i při transformaci do jisté míry šetřit peníze, stačí se kouknout k sousedům.

Energie z obnovitelných zdrojů v Evropě za r. 2016: Norsko téměř 105 %, Rakousko přes 70 %, Švédsko, Dánsko, Lotyšsko přes 50 %, SRN přes 30 %, Francie 20 %...

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 14.12.2019 16:38 | karma článku: 10.54 | přečteno: 646x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Eutanázie a trest smrti

Demokratické společnosti zrušily trest smrti pro jeho nadužívání, zneužívání nebo i omyly, ale některé z nich uzákonily aktivní eutanázii - rychlou smrt, ač i tady hrozí omyl nebo zneužití.

27.1.2020 v 19:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nelítostný úděl Židů a černá tvář člověka

Doporučuji přečíst si knižní novinku Židovský odboj autora Paula Rolanda, která uvádí důkazy o značném úsilí Židů za 2. světové války bojovat proti nacistům, zdaleka nešlo jen o Varšavu.

25.1.2020 v 10:38 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 311 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Senátor Pavel Fischer mě opět okouzlil

Stojí za to přehrát si včerejší rozhovor veřejnoprávní televize se senátorem P. Fischerem a vnímat ho mimo jiné ve srovnání s dnešním kongresem ODS.

18.1.2020 v 12:29 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 1512 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Ještě k našim důchodům a taky k ochránci našich práv

Úkol číslo jedna pro všechny parlamentní subjekty: oddělte důchodový účet od státního rozpočtu. A funkci ombudsmana svěřte nestranné a nejlépe připravené osobnosti.

12.1.2020 v 15:52 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 763 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 110 | Diskuse

Ivo Maryška

Babi, jak jste to mysleli s tím důchodem? Nemysleli.

O dotované nezodpovědnosti seniorstva a o tom, že přijde chvíle, kdy právnímu nároku na výminky odzvoní. Náhradou bude dotace na stáří hluboko pod životním minimem a adresné dávky skutečně potřebným.

27.1.2020 v 16:06 | Karma článku: 9.31 | Přečteno: 640 | Diskuse

Karel Vašíček

Zakázka za 401 milionu sem a tam a zase nazpátek.

Konečně se něco trochu pohnulo, co se týká některých veřejných zakázek na informatické služby a aplikace. Musela se z toho ale učinit mediální kauza, o které se ptalo.

27.1.2020 v 10:05 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 694 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Ladislava Jakla o Íránu

Ladislav Jakl se v politickém komentáři Institutu Václava Klause v nadpise ptá, zda jsme ve válce s Íránem. Ano, jsme. Ve válce trochu jiné než klasické (horké). Jsme ve válce proti terorismu, jehož je Írán hlavním sponzorem

27.1.2020 v 9:33 | Karma článku: 28.11 | Přečteno: 990 | Diskuse

Jan Bartoň

Jiří Čunek zabodoval – Antibabiš nefunguje

Novým předsedou KDU-ČSL se stal poslanec Marian Jurečka. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek označil jeho volbu za dobrou a poskytl krátký rozhovor pro lidovky.cz.

27.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 31.51 | Přečteno: 1109 | Diskuse
Počet článků 523 Celková karma 15.02 Průměrná čtenost 1084

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz