Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Kdyby pan premiér odstoupil, koho bychom tam tedy chtěli?

14. 12. 2019 12:57:27
Redaktoři Seznamu oslovili demonstranty, kteří se spolkem Milión chvilek volají po odstoupení A. Babiše z funkce, aby zjistili, koho by tedy ve vládě preferovali.

Kdyby se p. premiér náhodou urazil (rozdal peníze různým skupinám obyvatelstva, ale stejně nemá klid) nebo se cítil být unavený (např. z prosazování "jádra" v unii, která ho ale spíše nechce) a odstoupil by z funkce, co by se dělo? Pokud by se k tomuto kroku rozhoupal už nyní, patrně by navrhl svou demisi prezidentu republiky, a opět bychom se setkali s různými výklady ústavy. Ta lakonicky uvádí, že předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. A dále: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Nejsem odborník na ústavu, ale přikláním se k tomu, že by p. prezident měl předsedovi vlády bez zbytečných odkladů vyhovět.

Do nalezení osoby nového premiéra by ho měl zastupovat místopředseda vlády.

Demonstranti oslovení novináři spíše počítali s novými volbami a preferovali "inspiraci", jež přinášejí agentury pro výzkum veřejného mínění (zveřejňované výsledky ovšem někdy mohou sehrát i negativní manipulativní roli, zvláště u nerozhodnutých či málo informovaných voličů): vyslovovali se spíše pro pravicově či pravicověji (někdy možná středově či ad hoc reagující) zabarvené strany - Piráty, ODS, TOP, KDU-ČSL, STAN, Zelené... Kdyby se zeptali mě, řekla bych se skřípěním zubů ČSSD, protože ať k ní mám určité výhrady, je třeba v parlamentu pravici vyvažovat i demokratickou levicí. Podobně ovšem uvažovali i ti oslovení: měli výhrady např. k Pirátům aj., ale radši se rozhodli pro toho, kdo má šanci a relativně nejméně jim vadí - takže v některých případech by volili Piráty či další.

To je docela správný postoj Čechů: víme, že v žádném politickém subjektu u nás není vše OK, takže proč toto riziko rozhojňovat ještě tím, že bychom promarnili hlasy na dosud "nepoznané zlo" a na subjekt s mizivou pravděpodobností na zvolení do parlamentu a vlády. Řekla bych, že jako malá a přece jen chudší země potřebujeme jakž takž léty prověřený politický střed, umírněnější pravici (žádné výstřelky) a jakž takž rozumnou středolevicovou stranu, která bude přece jen nucena chovat se jako evropská socdem. Nevolme subjekty, které dostatečně neznáme, známé "nejmenší zlo" s šancí dostat se do parlamentu je přece jen lepší - nepromarnit hlas a vybírat podle veřejných záruk (příslibů) stran, pokud jsou schopné naznačit znalost nástrojů k jejich splnění.

V minulosti, kdy jsem ještě byla profesionální investigativní novinářkou, jsem tu a tam propátrávala odbornost zázemí politických subjektů. Bez skutečných odborníků, kteří by byli ochotni a schopni analyzovat zahraniční zkušenosti aj., to nikdy není dobrá politika. Panu Babišovi nelze upřít, že vynaložil značné úsilí zajistit svému hnutí spoustu nadějně vyhlížejících nestraníků, z toho by si měly vzít inspiraci i ostatní politické subjekty. Tohle uměl např. bývalý premiér (i jako ministr financí) socdemácký B. Sobotka: bez ohledu na stranickou knížku či osobní přesvědčení si např. sehnal tým poradců pro určité ekonomické otázky, lidi, kteří měli určité odborné předpoklady, nešlo o lobbistický kroužek, ale o nestranné analýzy. Lidovci se zase čas od času obracejí přímo na své západní kontakty a opět jsem měla možnost se přesvědčit, že mají na odborníky čuch a umějí je využívat v náš prospěch.

Tohle zákulisí politiky ovšem běžný občan nezná, měli by to občas rozkrývat novináři, aby včas voliče varovali - nevolte subjekty, které vůbec žádné odborníky nehledají (myslí si, že sami vědí vše), protože pak půjde o politiku "pokus, omyl", což je drahé a pro občany devastující. Skuteční odborníci na různé oblasti (bez lobbování za úzký soukromý zájem, s citem pro veřejný zájem) u nás existují, začínají se mj. stále častěji vynořovat na televizní obrazovce, zpravidla nemají stranickou knížku, ale to by nemělo vadit - politici potřebují pravdivou odbornou radu, nejen stranickou základnu.

Dám k dobru příhodu ze zdravotnictví, kdy si jedna strana či její příznivci - lobbisté pořídili "odborníky", ale měli smůlu, protože jsem byla schopná jejich "analýzy" v médiích rozkrýt. Šroubovat české zdravotnictví, které přece jen tíhne k Západu, např. podle "singapurského modelu", tam to bylo snadné, většina občanů by takový nesmysl nepřijala, navíc jsem ověřila, že v Singapuru to zdravotnictví vypadalo poněkud jinak, než jak se u nás chvilku prezentovalo. Pak přišel tvrdší oříšek - údajný odborník z Nizozemí nám chtěl doporučit "švýcarský model", jenže já jsem o tom švýcarském zdravotnictví (jeho plusy i minusy, jeho instituce, systém saturování chudších občanů, kteří by nedokázali zaplatit stále se zvyšující pojistné v nesmyslné pseudokonkurenci pojišťoven rozdílné majtkové podstaty atd.) věděla přece jen více než tento "odborník". Naštěstí tehdy v parlamentu dělaly docela dobře politickou opozici tehdejší ČSSD spolu s Lidovci.

Takže vybírejme pečlivěji z toho, co už známe a kde nepromarníme své hlasy: určitou záruku další kultivace právního státu, zásadní NE další korupci apod. Spíš než na mediálně výraznější osobnosti vsázím na to, zda politický subjekt je připraven na všechny oblasti našeho života: ekonomiku nevybočující ze standardu západoevropských zemí, s dodržováním zákonů, posilování bezpečnosti našeho státu i celé Evropy, ohled na všechny skupiny populace.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 14.12.2019 12:57 | karma článku: 12.94 | přečteno: 959x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Eutanázie a trest smrti

Demokratické společnosti zrušily trest smrti pro jeho nadužívání, zneužívání nebo i omyly, ale některé z nich uzákonily aktivní eutanázii - rychlou smrt, ač i tady hrozí omyl nebo zneužití.

27.1.2020 v 19:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nelítostný úděl Židů a černá tvář člověka

Doporučuji přečíst si knižní novinku Židovský odboj autora Paula Rolanda, která uvádí důkazy o značném úsilí Židů za 2. světové války bojovat proti nacistům, zdaleka nešlo jen o Varšavu.

25.1.2020 v 10:38 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 314 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Senátor Pavel Fischer mě opět okouzlil

Stojí za to přehrát si včerejší rozhovor veřejnoprávní televize se senátorem P. Fischerem a vnímat ho mimo jiné ve srovnání s dnešním kongresem ODS.

18.1.2020 v 12:29 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 1512 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Ještě k našim důchodům a taky k ochránci našich práv

Úkol číslo jedna pro všechny parlamentní subjekty: oddělte důchodový účet od státního rozpočtu. A funkci ombudsmana svěřte nestranné a nejlépe připravené osobnosti.

12.1.2020 v 15:52 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 763 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 158 | Diskuse

Ivo Maryška

Babi, jak jste to mysleli s tím důchodem? Nemysleli.

O dotované nezodpovědnosti seniorstva a o tom, že přijde chvíle, kdy právnímu nároku na výminky odzvoní. Náhradou bude dotace na stáří hluboko pod životním minimem a adresné dávky skutečně potřebným.

27.1.2020 v 16:06 | Karma článku: 11.25 | Přečteno: 720 | Diskuse

Karel Vašíček

Zakázka za 401 milionu sem a tam a zase nazpátek.

Konečně se něco trochu pohnulo, co se týká některých veřejných zakázek na informatické služby a aplikace. Musela se z toho ale učinit mediální kauza, o které se ptalo.

27.1.2020 v 10:05 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 705 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Ladislava Jakla o Íránu

Ladislav Jakl se v politickém komentáři Institutu Václava Klause v nadpise ptá, zda jsme ve válce s Íránem. Ano, jsme. Ve válce trochu jiné než klasické (horké). Jsme ve válce proti terorismu, jehož je Írán hlavním sponzorem

27.1.2020 v 9:33 | Karma článku: 28.22 | Přečteno: 1010 | Diskuse

Jan Bartoň

Jiří Čunek zabodoval – Antibabiš nefunguje

Novým předsedou KDU-ČSL se stal poslanec Marian Jurečka. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek označil jeho volbu za dobrou a poskytl krátký rozhovor pro lidovky.cz.

27.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 32.09 | Přečteno: 1152 | Diskuse
Počet článků 523 Celková karma 15.02 Průměrná čtenost 1084

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz