Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Kde všude si firmy spojené s premiérem půjčují peníze a taky proč?

11. 12. 2019 11:12:44
Paradoxně to byl v minulosti Agrofert, kdo se pokoušel soudit s Evropskou komisí, ať už kvůli záměru navýšit dotace, nebo kvůli přístupu k dokumentům o prováděném šetření.

Čtenáři, které to bude blíže zajímat, si mohou přes internet má tvrzení ověřit a dohledat bližší údaje, protože nemám až tolik času ani chuti pročíst pomalu tuny informací, jež dnes v éteru (v médiích, ale i u oficiálních institucí, k nimž patří i evropské soudy) kolují ve spojení s jménem A. Babiš.

Jedním ze zdrojů mohou být redaktoři, kteří po ovládnutí Lidových novin p. Babišem odešli do Echo24. Ti mj. upozorňují na to, že se firmám spojeným s premiérem přestává dařit, např. v obchodu v Německu (potraviny). Taky se podle těchto informací zdá, že banky ve vyspělejších zemích si finanční pomoc pro firmy pod Agrofertem rozmýšlejí, a tak si tyto firmy zkoušejí půjčovat od mimoevropských bank - např. od čínské a korejské. V r. 2017 prý p. Babiš dlužil německé bance cca šest miliard. Podle výroční zprávy za r. 2018 si "jeho" firmy vypůjčily od bank téměř 44 miliard Kč. Podobné informace letos publikovali v E15.cz - nabrání miliard u asijských bank.

Šetření podnikatelských aktivit spojovaných s p. Babišem (Agrofert a související firmy) na úrovni Evropské komise či Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) se táhne pomalu od počátku 21. století. Problematicky se jevící evropské či české dotace jdou pro řadové občany stěží přesně dohledat, v součtu lze hovořit o miliardách.

Bývalý ministr financí a nynější předseda vlády by měl mít (spolu se svými poradci) základní schopnost rozlišovat správné a nesprávné hospodaření. Když některé podniky upadají (dostávají se do minusu), je smysluplné řešit to dalším zadlužováním? Je tu snad částečný kalkul, že na evropské (politické) úrovni to dlužník "okecá" (je to politické spiknutí proti mně)?

Na něco se ale zapomíná: dokud si ČR uhájí alespoň základní demokratické mechanismy (konkurence politických subjektů, aspoň zčásti svobodná média a fungující soudy) posílené těmi evropskými, jednou se dostaví nezpochybnitelný a zveřejněný výsledek šetření, vč. ev. konečných soudních výroků.

To ostatně poznala společnost Agrofert už někdy kolem let 2006 a 2007, kdy se usilovalo o zpřístupnění dokumentace šetření Evropské komise a evropské soudní instance na prvém místě poukázala na pravidlo, že pro přístup k citlivějším údajům ohledně soukromého byznysu je rozhodující převažující veřejný zájem (nikoli, že se k datům chce dostat byznysová firma).

Podrobnosti lze nalézt na webu Evropské komise: ec.europa.eu, stačí zadat název Agrofert. Soudní dokumenty lze hledat na: www.curia.europa.eu. Do vnitřní dokumentace EK týkající se šetření kauz lze vstupovat, když na tom převyšuje veřejný zájem. V hledáčku Evropské komise se Agrofert ocitl přinejmenším od r. 2005. Vedle Agrofertu se tam ocitají i firmy Unipetrol a Polski Koncern.

V dalších letech Agrofert podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a Soudnímu dvoru EU kvůli šetření poskytnutí evropských dotací pro firmu Čapí hnízdo (kdyby bylo vše v pořádku, proč se šetření bránit?). Evropské komisi se mj. zřejmě nezdály změny v přejmenovávání firem a ve vlastnictví, vyčlenění Čapího hnízda a zase jeho návrat zpět do Agrofertu. OLAF podle médií (r. 2016) začal šetřit podezření, že firma p. Babiše změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch, aby se dostala k větším - evropským dotacím. Agrofert usiloval o navýšení dotací.

V rámci demokracie, která má mít své různé "hlídací psy", se činnost Evropské komise v této oblasti pokusili urychlit např. Piráti (v médiích v r. 2018 - soudní žalobou na nečinnost komise se měl zabývat Evropský soudní dvůr). K tomu i Evropský parlament vyzval Evropskou komisi k pozastavení dotací pro Agrofert a komise slíbila audity (Euractiv.cz) , jejichž výsledek dnes žádá zveřejnit velká část našich obyvatel. Kdyby vše bylo v pořádku, proč se bránit zveřejnění? Vždyť v minulosti sám p. Babiš měl zájem na informacích.

Zdrcující je fakt, že předsedou vlády, který má významné pravomoci a vliv v podstatě na vše v naší společnosti, je jedinec spojený se skutečně velkým byznysem (a nejen u nás, firmy mají mj. sídlo také v Číně vedle "naší" V4 - Slovensko, Polsko, Maďarsko), u něhož se ale projevují známky neprosperujícího hospodaření, navíc za účasti veřejných prostředků a rovněž bankovních půjček ze zemí, o jejichž korektnosti lze přece jen pochybovat. Kdyby už nic jiného, jeví se to jako nekalá konkurence vůči jiným podnikatelským subjektům.

Proto jsem ráda, že včera proběhla další demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii, který je podporován studenty, důchodci, učiteli, zdravotníky, podnikateli, ajťáky, dělníky... S jejich jmény se lze seznámit na webu spolku, kdo všechno podepsal jeho výzvu Co chceme.

Autor: Vladimíra Bošková | středa 11.12.2019 11:12 | karma článku: 21.98 | přečteno: 572x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Nelítostný úděl Židů a černá tvář člověka

Doporučuji přečíst si knižní novinku Židovský odboj autora Paula Rolanda, která uvádí důkazy o značném úsilí Židů za 2. světové války bojovat proti nacistům, zdaleka nešlo jen o Varšavu.

25.1.2020 v 10:38 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 310 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Senátor Pavel Fischer mě opět okouzlil

Stojí za to přehrát si včerejší rozhovor veřejnoprávní televize se senátorem P. Fischerem a vnímat ho mimo jiné ve srovnání s dnešním kongresem ODS.

18.1.2020 v 12:29 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 1512 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Ještě k našim důchodům a taky k ochránci našich práv

Úkol číslo jedna pro všechny parlamentní subjekty: oddělte důchodový účet od státního rozpočtu. A funkci ombudsmana svěřte nestranné a nejlépe připravené osobnosti.

12.1.2020 v 15:52 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 763 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Důchodová reforma? Nevymýšlejme již objevenou Ameriku!

Máme jakž takž funkční sociální pojištění na důchody (i když s nedostatky, ale jdou odstranit), proč ho výrazně rušit, když systém lze doplňovat nebolestivými daněmi jinak?

10.1.2020 v 21:18 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 1052 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Holokaust není mrtvý, antisemitismus stále Židy ohrožuje

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zdůraznil minulý týden v izraelském hlavním městě Jeruzalémě, že nepřipustí opakování holokaustu. Přitom přirovnal Írán k nacistickému Německu a vyzval další země k boji proti němu.

27.1.2020 v 18:10 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 90 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb na Růžovém poli nebude stát Globus, ale Rorýs!

Jako princ v pohádce, bude muset investor nejprve splnit 21 podmínek které vzešly z EIA (posuzování vlivů na životní prostředí). Jednou z nich jsou budky pro rorýse, kterými bude muset být nové obchodní centrum „RORÝS" vybaveno.

27.1.2020 v 15:56 | Karma článku: 3.98 | Přečteno: 91 | Diskuse

Vladislava Chourová

Laboratoř šíleného vědce. Koronavirus.

Hraji takovou virtuální hru v níž byla možnost získat jakousi podivnou laboratoř šíleného vědce. A právě se vznikem záhadného koronaviru se mi tato laboratoř vybavila. A s ní podivný vědec tvořící preparát smrti zkoušeje ho nejen

27.1.2020 v 15:15 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 274 | Diskuse

Karel Janďourek

Jak jsme plakali na špatném hrobě

V minulém roce nám umřela sousedka. Už to byla stará paní a měla na to „nárok“, ale i tak nás to zaskočilo. Každý rok na Vánoce vařila houbového kubu snad pro celý dům.

27.1.2020 v 12:06 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 1296 | Diskuse

Marek Trizuljak

Jad Vašem... vzpomínání

Dnešní den, 27. ledna 2020, přináší vzpomínku na 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Toto datum je zároveň Mezinárodním dnem památky oběti holocaustu.

27.1.2020 v 11:52 | Karma článku: 22.96 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 522 Celková karma 15.02 Průměrná čtenost 1086

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz