Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Braňme se klientelistickému státu, na tom je nutné se sjednotit

6. 12. 2019 12:18:58
Včera mě potěšilo mediální vystoupení místopředsedy ČSSD M. Šmardy (jeho pravdomluvnost) a stejně tak řeč politoložky prof. V. Dvořákové, obě osobnosti přesně zamířily na kauzu "premiér".

Pojem klientelismus pochází z Ruska. Je to opak právního státu nebo jeho silné obcházení. Vylučuje standardní činnost státních a veřejných institucí, narušuje rovnou soutěž občanů a právnických osob, je založen na tom, že vybrané osoby snadněji dosáhnou na majetkový prospěch, a ať už s ním naloží jakkoli (úspěšně či neúspěšně), budou profitovat ony, nikoli společnost (ta v důsledcích pocítí jen ztráty). Rozšíří se pouze prostředí korupce. Klientelistický stát je vysoce nežádoucí, má devastující účinky...

Kdo není lhostejný, najde si pojem klientelismus ve Wikipedii s odkazem na přednášky prof. V. Dvořákové. U nás by to mj. znamenalo hrozbu nedodržování zákona o střetu zájmů či zákona o státní službě - podle posledně uvedené normy má např. řadový zaměstnanec státní správy upozornit nadřízený orgán, že dostal úkol (příkaz), který je v rozporu s předpisy. Tento státní zaměstnanec by za to neměl být vyhozen, má právo, resp. povinnost nesplnit takový příkaz. Jenže obsadí-li boss se svými vybranými osobami i různé pozice ve státní správě, poctivým státním úředníkům by nezbylo než se zkusit soudit (a klientelistický duch ve státu může ovšem nakonec oslabit i nezávislost soudů).

Rozumně uvažující občané, vč. politiků, nechtějí ani zjevně, ani skrytě převrátit právní stát do toho klientelistického, proto je třeba v této oblasti spojit síly a neházet si vzájemně klacky pod nohy. Části Pirátů bych tedy doporučila nehledat aspoň přechodně za každou cenu nějakou tu černou ovci v různých politických subjektech (černé ovce mají všichni). Na klientelistický stát (daří se mu zvláště v totalitních systémech či diktaturách, ale hrozí i v nových mladých demokraciích) ovšem průběžně doplácejí i méně rozumní, i ti, kteří by si z veřejných peněz taky rádi "lízli" při obcházení zákonů - stačí, když na ně boss zanevře a odstaví je od kohoutků. Bránit se klientelismu v politice a ve společnosti se tedy v delším horizontu vyplatí nám všem.

Prof. Dvořáková na rozhlasové Dvojce přesně naznačila, jak namísto státní správy "vše řeší" (jde ale spíše o mediální sebereklamu) p. Babiš osobně; jako by ministři jednotlivých resortů, jejich úředníci, odborníci v zázemí, byli jen jakýmisi nastrčenými loutkami, které vede za nitky jen jedna osoba.

Ve včerejší televizní diskusi k osobě p. Babiše jsem nebyla spokojená s hejtmanem Čunkem, naštěstí se p. Čunek nelíbí ani zdravějšímu jádru lidovců. Potěšil mě ale (a asi i víc občanů) politik ČSSD, p. Šmarda, který naprosto pravdivě definoval dilema vládní sociální demokracie: ušpinit se kauzou premiér versus evropské fondy a za tu cenu v tomto volebním období pomoci různým skupinám občanů, anebo vystoupit z vlády a mít v opozici ještě oslabenější vliv než dnes (na určité období nemoci přímo realizovat tu politiku, pro kterou dostali od voličů hlasy)? Nejen toto dilema snad vyřeší sami občané v příštích volbách.

Pan Babiš nemá věcné argumenty, bude vše jen dál oddalovat, doufá, že ještě před příštími volbami bude dál tvrdit, že "nebudeme vracet žádné peníze" (mezitím se ovšem ukáže, že Evropa další peníze pro nás prostě zastaví) a "Evropa nemá co vykládat české zákony"... Jeho právníci jistě vědí, že v řadě kauz evropské soudy zcela běžně posuzují kvalitu národních zákonů (mají k tomu mandát) a mohou vynášet ortel: tato země svými zákony nesplnila konvence (evropské předpisy) nebo v praxi nezajistila dostatečnou kontrolu plnění předpisů - jsme vázáni jak mezinárodními konvencemi (lidská a občanská práva), tak předpisy EU (kvůli nim jsme museli měnit hodně zákonů); při nesouladu platí ten vyšší předpis, tzn. evropské předpisy. Divila bych se, že by tohle p. Babiš nevěděl, on prostě asi počítá s malou informovaností občanů u nás.

Jsem si sice vědoma toho, že p. Babiš (vedle toho, že si jeho firmy pomohly z veřej. peněz docela nadmíru) tu a tam ukápl penízky i různým skupinám populace (důchodcům, zdravotníkům aj.), ale nejde o jeho peníze, jsou to naše peníze, on je pouze rozdává, a to bezkoncepčně. Z mého hlediska tu nejde o promyšlenou veřejnou politiku transparentně uváženou za spolupráce s odborníky vč. veřejné diskuse, spíše se to podobá ad hoc úplatkové politice: kdo hlasitě zakřičí, koho p. Babiš považuje za potenciálního nepříjemného soupeře (např. riziko stávky zdravotníků) či za potenciální voliče, jež by mohl někomu jinému odloudit (důchodci) - tomu sem tam ukápne. Dokud je ovšem z čeho. Bez koncepcí pro jednotlivé resorty, jež by obsahovaly nejen přilepšení profesním pracovníkům aj., ale také zlepšení hospodaření, kontrolní nástroje aj., přijde čas, kdy nebude z čeho brát (jedině když se pro prospěch agresivně křičících poškodí zájmy těch slabších). Proto mi chybí koncepčnost veřejné politiky s neustálým vyvažováním práv firem a zákazníků, institucí, resp, profesních pracovníků a jejich klientů apod.

Úplatková politika mě jako občana uráží.

Socdemácký politik Šmarda poukázal na jistou ohebnost p. Babiše, který je připraven zřejmě jak na politiku s ODS, tak na souznění s SPD a KSČM - výkyvy tu doprava, tu doleva, tu do naprostého extrémismu; občané by si fakt měli včas pročíst předvolební proklamace politických subjektů, mě minulý předvolební "osobní dopis" p. Babiše dostatečně varoval, bylo to takové rozevláté nic. Politický subjekt má naprosto jasně voličům prozradit, v jakých oblastech co konkrétně chce a proč, oč ten záměr opírá (kde se to osvědčilo), kterými nástroji záměru dosáhne, jaký dopad to bude mít na společnost, jednotlivé skupiny v ní apod.

V lepších západních zemích se do jisté míry dovedou politici poskládat ve vládě i za účasti středu, mírně pravice a mírné levice, ovšem naši politici by si museli pročíst jejich koaliční smlouvy - bývá to přece jen kvalitnější počtení, a hlavně je to celé o právním státu, nikoli o klientelistickém.

Ač to sem tématicky nepatří, zareaguju na nejčerstvější blog p. Paroubka o "úspěších" čínských studentů, zakázal si totiž diskusi a jeho karmu lze jen zvyšovat (ani náhodou). Citoval studii, z níž má vyplývat úspěšné studium v Číně, co se týče matematiky, logiky a přírodních věd. Mne by zajímalo srovnání kvality čínského vzdělávání se světem v oblasti literatury, historie, filozofie, výchovy k občanství apod. A pochybuju i o úrovni vzdělávání v logice: ta bude v Číně hodně vytržená z kontextu všeho, co by jejich občany učilo všestranně samostatně logicky myslet. Člověk odtržený od mezinárodně uznávaných práv bude smýšlet přece jen jinak než ti, kteří žijí ve světě dodržování práv a svobod. Pokud čínské školství podporuje matematiku a přírodní vědy, je to o tom, že tím zaceluje vakuum jinde, zčásti to jistě slouží posilování konkurenceschopnosti země, zčásti se toho žáci s jejich rodinami chytí jako tonoucí stébla : Když budeš řádně studovat (např. fyziku a chemii, tam snad politicky nenarazíš), třeba neskončíme ve vězení.

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 6.12.2019 12:18 | karma článku: 14.54 | přečteno: 352x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Eutanázie a trest smrti

Demokratické společnosti zrušily trest smrti pro jeho nadužívání, zneužívání nebo i omyly, ale některé z nich uzákonily aktivní eutanázii - rychlou smrt, ač i tady hrozí omyl nebo zneužití.

27.1.2020 v 19:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nelítostný úděl Židů a černá tvář člověka

Doporučuji přečíst si knižní novinku Židovský odboj autora Paula Rolanda, která uvádí důkazy o značném úsilí Židů za 2. světové války bojovat proti nacistům, zdaleka nešlo jen o Varšavu.

25.1.2020 v 10:38 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 315 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Senátor Pavel Fischer mě opět okouzlil

Stojí za to přehrát si včerejší rozhovor veřejnoprávní televize se senátorem P. Fischerem a vnímat ho mimo jiné ve srovnání s dnešním kongresem ODS.

18.1.2020 v 12:29 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 1514 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Ještě k našim důchodům a taky k ochránci našich práv

Úkol číslo jedna pro všechny parlamentní subjekty: oddělte důchodový účet od státního rozpočtu. A funkci ombudsmana svěřte nestranné a nejlépe připravené osobnosti.

12.1.2020 v 15:52 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 763 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Pavel Kovařík

Lidovci. Životaschopná alternativa?

Lidovci si zvolili nového předsedu a současně obměnili nejužší vedení strany. Přestože to byla vynucená obměna kvůli předčasnému odchodu Marka Výborného z funkce, nejbližší cíle zůstávají.

27.1.2020 v 18:16 | Karma článku: 9.67 | Přečteno: 167 | Diskuse

Ivo Maryška

Babi, jak jste to mysleli s tím důchodem? Nemysleli.

O dotované nezodpovědnosti seniorstva a o tom, že přijde chvíle, kdy právnímu nároku na výminky odzvoní. Náhradou bude dotace na stáří hluboko pod životním minimem a adresné dávky skutečně potřebným.

27.1.2020 v 16:06 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 748 | Diskuse

Karel Vašíček

Zakázka za 401 milionu sem a tam a zase nazpátek.

Konečně se něco trochu pohnulo, co se týká některých veřejných zakázek na informatické služby a aplikace. Musela se z toho ale učinit mediální kauza, o které se ptalo.

27.1.2020 v 10:05 | Karma článku: 20.35 | Přečteno: 707 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K článku Ladislava Jakla o Íránu

Ladislav Jakl se v politickém komentáři Institutu Václava Klause v nadpise ptá, zda jsme ve válce s Íránem. Ano, jsme. Ve válce trochu jiné než klasické (horké). Jsme ve válce proti terorismu, jehož je Írán hlavním sponzorem

27.1.2020 v 9:33 | Karma článku: 28.33 | Přečteno: 1019 | Diskuse

Jan Bartoň

Jiří Čunek zabodoval – Antibabiš nefunguje

Novým předsedou KDU-ČSL se stal poslanec Marian Jurečka. Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek označil jeho volbu za dobrou a poskytl krátký rozhovor pro lidovky.cz.

27.1.2020 v 8:00 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 1167 | Diskuse
Počet článků 523 Celková karma 15.02 Průměrná čtenost 1084

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz