Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Rakousko posílilo práva v sociálních ústavech

22. 11. 2019 22:23:11
Zmíněná země má vynikající zákon týkající se různých ústavů sociální péče, ale hlavně kontroluje, zda se dodržuje v praxi.

Pokud by zaměstnanec rakouského sociálního ústavu porušil nejzákladnější práva jeho obyvatel (např. právo klienta nahlížet do své ošetřovatelsko-pečovatelské dokumentace nebo nedůstojné zacházení s klientem), riskoval by nejen okamžitou výpověď, ale i trestní postih. Stojí za to pročíst si např. zemské normy tohoto typu (Pflegeheimgesetz).

Klient ústavu sociální péče se nemůže vzdát svého práva na informování o jeho základních právech; kdyby si náhodou přál nebýt takto informován, jeho nesouhlas by neplatil (pokud by tyto záležitosti nechápal, musel by se ústav u soudu postarat o ustavení opatrovníka, ale zpravidla to zařídí rodina, anebo soud využije nezávislé kvalifikované opatrovníky).

Nedávno jsem si na webu jednoho pražského domova pro seniory přečetla, že pokud personál neví, co by si klient přál - např. zda by si přál vědět, že už asi brzy zemře nebo něco jiného - tak mu český personál nemusí nic říct, prostě u nás personál podle sebe usoudí, že by si klient asi nepřál vědět nic... No v Rakousku by to bylo porušení jednoho z nejzákladnějších práv člověka (i u nás by šlo o porušení Úmluvy o lidských právech, akorát že my na to nemáme kontrolu a lidé o tom nic moc nevědí): v Rakousku kdyby si personál nebyl jistý, co nepříjemného by si jedinec nepřál vědět, pozeptal by se rodiny, ale tam je personál školen na to, aby uměl komunikovat - např. si s klientem pracovník povídá a zeptá se, kdyby někdy v budoucnu bylo třeba probrat něco nepříznivého, zda by si přál jednoznačně takovou informaci znát apod. Kdyby rakouský klient nechápal některé záležitosti, u soudu by se projednalo jeho zastupování kompetentní osobou (viz výše).

Přeje-li si obyvatel rakouského ústavu znát vše, co skrývá dokumentace o něm, má kdykoli právo na nahlížení, kopie, výpisy. Naopak bez jeho vědomí a souhlasu nesmí personál dalším osobám tyto informace poskytovat.

Klient má samozřejmě mj. právo na důstojnost, soukromí a zachování intimní sféry (u nás jistě tyto proklamace taky občas používáme, ale u nás je v praxi nezajišťujeme dostatečně). Navíc ale má kromě jiného i v ústavní péči právo na svobodnou volbu lékaře (nemusí souhlasit s lékařem, kterého jako externistu či svého zaměstnance zajistí sám ústav). V SRN, Rakousku a Švýcarsku jsou na to ambulantní lékaři zvyklí - docházet za svými pacienty i do různých ústavů.

Klient v Rakousku (např. i v domově důchodců) má mj. právo hovořit se svým lékařem o samotě, bez svědků z řad personálu, stejně tak musí každý ústav zajistit externí poradenství (obyvatel sice může např. uplatnit stížnost přímo v ústavu, ale Rakušané jsou dostatečně informováni o možnosti uplatnit stížnost např. u zemského "zástupce pacientů a obyvatel sociál. ústavů); externí poradenství se zajistí buď výjezdem obyvatele jinam nebo přímo v ústavu, ale v soukromé sféře, bez zvědavých svědků (právní poradenství, přezkoumání diety, péče apod.). Systémově tedy rakouský zákon nastavuje pravidla, aby ani osamělý klient bez rodiny vlastně nebyl v ústavu sám, kdykoli si může vynutit návštěvu externího lékaře, externího právníka apod.

Toto opatření - že se v ústavu kdykoli mohou objevit externí odborníci na různé otázky kolem péče - má dobrý účinek na personál; ten si je vědom toho, že se nemůže chovat nepatřičně.

Obyvatelé ústavů v Rakousku mají zákonem zaručen přístup k telefonu (kdyby jim třeba nefungoval mobil, anebo musejí mít kdykoli možnost použít i vlastní mobil).

Fascinuje mě opatření, které jak v Německu, tak v Rakousku zajišťuje obyvatelům těchto ústavů mít nejméně jednou za rok schůzi (shromáždění) a volit si své zástupce, kteří budou vůči vedení ústavu hájit jejich zájmy (toho se ujímají vhodné osobnosti z veřejnosti, ale může jít i o obyvatele ústavu, pokud na to mají energii).

Rakouský zákon ke konci r. 2013 zrušil vícelůžkové pokoje, zpravidla se počítá s jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji v ústavech. Stejně tak zajistil modernizaci ústavů stavební, technickou aj., a hlavně zpřísnil požadavky na personál. Ten prochází trvalým školením pod dohledem zemské vlády a nejbližších správních úřadů (úřad, který vydal povolení k provozu), jsou na to i podrobné podzákonné předpisy s cílem mít v ústavech pro zranitelné osoby dostatečný počet pracovníků se stanovenou kvalifikací. Ústav by nedostal povolení k činnosti, pokud by potřebný personál neměl.

Průběžné kontroly vykonává správní úřad, a pokud najde větší nedostatky, je povinen ihned informovat zemskou vládu, která může bezprostředně odejmout povolení k provozu - zastavení provozu má okamžitou platnost (pokud by obyvatelé byli významně ohroženi - jsou převezeni jinam), i kdyby se ústav odvolal k soudu.

Nejbližší správní úřad tedy musí vykonávat pravidelné kontroly (kromě národní instituce pro certifikaci kvality) - zda se plní vše, co ukládá zákon, a má povinnost bezprostředně informovat zemskou vládu o nedostatcích, pro něž nemá smysl ukládat lhůtu k jejich odstranění - opakuji to, protože my tato základní opatření nemáme.

Provozovatel musí mít odborného zástupce mj. pro dozor nad personálem a dalšího vedoucího pracovníka pro zajištění kvality. Zaměstnanci tedy jsou pod dohledem osoby, jejíž povinností je předcházet neblahým událostem.

Každý Rakušan se dozví mnoho informací a zároveň zde najde účinnou pomoc (radu k péči, právní pomoc aj.) např. na webech: Vertretungsnetz.at, Bewohnervertretung.at. Souvisí to i se zastupováním při hájení práv klientů ústavů kvalifikovaným externistou, zpravidla se najde pomoc zdarma (odborníci jsou placeni státem).

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 22.11.2019 22:23 | karma článku: 12.64 | přečteno: 204x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Ještě k jadérku pana premiéra: dívají se na nás skrz prsty

Korektní informace lze nalézt např. u Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), jejím členem jsme i my, ale našli v naší energetické politice nedůslednosti.

14.12.2019 v 16:38 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 609 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby pan premiér odstoupil, koho bychom tam tedy chtěli?

Redaktoři Seznamu oslovili demonstranty, kteří se spolkem Milión chvilek volají po odstoupení A. Babiše z funkce, aby zjistili, koho by tedy ve vládě preferovali.

14.12.2019 v 12:57 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 914 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Takzvané jádro není ani levné, ani úplně čisté

Je mi poněkud podezřelé, že se pan premiér rozhodl tak vehementně obhajovat jadernou energetiku u nás i proti názoru EU či nejbližšího souseda - Rakouska. Chybí objektivní diskuse.

12.12.2019 v 9:14 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 754 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Bezpečnost (nejen) v nemocnicích: celosvětově žhavé téma

V médiích se mihla stručná informace, že FN v Ostravě získala nedávno přes milión Kč právě na zajištění bezpečnosti, proškolila prý 120 osob.

11.12.2019 v 12:48 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 1152 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavla Drahoňovská

Nesnáším Vánoce

Už ani nepamatuji, kdy jsem se na Vánoce těšila. Snad někdy jako malé dítě. Později jsem už mívala Vánoce spojené převážně s negativními pocity.

15.12.2019 v 22:49 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 216 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze seriálu ČT "Přísahám a slibuji"

Seriály “Nemocnice na kraji města” či “Sanitka” zná každý. Ale viděli jste někdy seriál “Přísahám a slibuji”? Je z lékařského prostředí, ale z vylidněného pohraničí na severu Čech roku 1945. Jeho hrdinou je MUDr. Vojtěch Albert.

15.12.2019 v 21:00 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 262 | Diskuse

Jakub Špičák

Nejsem Leonardo

Seděl jsem v kuchyni a bylo mi dost úzko. Právě odešel elektrikář, potřeboval jsem domluvit protažení zásuvky. Místo toho jsem teď přemýšlel, jestli se vůbec dostanu ven, aniž bych bídně zhynul po zásahu elektrickým proudem.

15.12.2019 v 20:49 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 125 | Diskuse

Antonín Novák

Rozloučení

Díky vašim hezkým reakcím, čtenosti a podpoře mne začalo bavit tady psát články, dlouho to ale bohužel nevydrželo a jak se říká: v nejlepším se má přestat.

15.12.2019 v 20:12 | Karma článku: 22.25 | Přečteno: 531 | Diskuse

Josef Nožička

A to ještě Greta necestovala po české železnici…

Cestovat přeplněným vlakem přece jen není vždy tak pohodlné jako letět letadlem nebo plout po moři na jachtě. O tom se nyní přesvědčila i švédská aktivistka Greta Thurnberg.

15.12.2019 v 18:10 | Karma článku: 34.35 | Přečteno: 1172 | Diskuse
Počet článků 508 Celková karma 14.61 Průměrná čtenost 1098

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz