Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Trápení (nejen) seniorů a nefunkční stát

21. 11. 2019 18:29:02
Například v roce 2006 přinesla naše média zprávu o kontrolách ombudsmana v ústavech sociální péče ve smyslu porušování lidských práv jejich klientů. Ale stát nevyvinul žádnou účinnější kontrolu.

Ministryně sociálních věcí v současnosti zareagovala na investigativní žurnalistiku Seznamzpravy a poslala do ostravského domova pro seniory (otřesné svědectví o hrubém zacházení s nimi) kontrolu. Jenže nám chybí systémová zákonná průběžná kontrola ve všech ústavech, v nichž se nacházejí především tzv. snadno zranitelné osoby (někdy bez rodiny, unavené stářím a nemocemi, neschopné sebeobrany). Já mohu doporučit provést kontroly i např. v pražských (nejen) domovech pro seniory. Třeba i ten, který je moderněji nově vybudován a na svém webu deklaruje, jak dodržuje zákony, ve skutečnosti prozrazuje, že je neplní. Např. si vedení a personál asi nepřečetli zákon o zdravotních službách, z něhož vyplývá, že pokud jedinec není sám schopen za sebe rozhodovat (odsouhlasit některé úkony), musí se shánět souhlas od rodinných členů nebo od opatrovníka, rozhodně personál nesmí dospět k tomu, že bude rozhodovat za klienta sám (do dokumentace se namísto podpisu klienta či jeho rodiny podepíše několik pracovníků ústavu!).

Občas chodím kolem jednoho pražského ústavu pro seniory (nebo i mladší zdravotně postižené): např. v parném létě se 40stupňovými teplotami nikoho z personálu nenapadlo zahrnout závěsem (žaluziemi) okno, aby imobilní, bezmocný klient na lůžku nebyl přímo vystaven sálajícímu vedru (a kontrola by měla přezkoumat mj. jeho pitný režim, což se dělá např. i v USA, v ústavech placených ze státního pojištění pro nemajetné). Někdy byli tito bezmocní senioři upoutaní na lůžku v přízemních místnostech zcela vystaveni zrakům kolemjdoucích - bez záclon, veřejnost se tak stávala svědky toho, že senioři v tomto stavu bývají dlouhé hodiny osamoceni, nikdo se nepřijde pozeptat, zda něco nepotřebují. A to je jen velmi povrchní pohled laika zvnějšku. Nicméně i ti laici, např. rodinní příslušníci v našich ústavech něco vidí: závažně nemocný v léčebně pro dlouhodobě nemocné leží na lůžku umístěném mezi otevřené okno a otevřené dveře, takže nakonec z průvanu dostane smrtelný zápal plic, personál navíc odstrčí od lůžka stolek, takže nemocný už sám ani nedosáhne na sklenku s čajem...

Čas od času se v některém takovémto ústavu (domov důchodců, pečovatelský ústav aj.) najde něco špatného i v západních zemích. Např. Švýcarsko před časem žhavě diskutovalo o systémových opatřeních. V některých kantonech totiž stačilo, že ústav sám deklaroval, že plní zákonné požadavky, naopak jiné kantony zajistily přezkum jejich tvrzení. Tak třeba kanton Waadt v r. 2008 zajistil nezávislou kontrolu ústavů. Podobně zareagoval kanton Bern aj. Politici se zároveň - po nelichotivých zjištěních - vyslovili o potřebě zajistit zveřejňování zpráv o ústavech, jimž bylo prokázáno neplnění zákonných podmínek.

Můžeme se však mrknout jen kousek za hranice ČR, do Rakouska, které zavedlo národní certifikaci kvality všech ústavů, v nichž se nacházejí lidé málo schopní brát se sami za svá práva (domovy důchodců, pečovatelsko-ošetřovatelské ústavy apod.). Cílem je prosadit do praxe jednotnou celostátní kvalitu péče kontrolovanou pravidelně nezávislým týmem odborníků. Kvalita kontrol se tedy nebude lišit mezi spolkovými zeměmi ani mezi jednotlivými ústavy.

Všechny rakouské ústavy byly přinuceny nastudovat veškerou příslušnou problematiku: čeho všeho se kvalita života klienta či obyvatele ústavu týká, jak ji v praxi zajistit, jakými nástroji se bude průběžně dále rozvíjet. Je to v gesci rakouského ministerstva sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitelů. Certifikát ověřené kvality ústavu uděluje ministerstvo vždy jen na rok, pro veřejnost se zveřejňuje seznam ústavů, které jím disponují, což je samozřejmě dobré vodítko pro občany, kteří potřebují péči (je třeba říct, že v západních zemích bývá dostatek ústavů a služeb - denní pobyt, víkendový pobyt, domácí péče aj. - takže rodinám stačí kouknout se na web správního úřadu a vybrat si, kam svého člena umístí).

Kdyby to náhodou zajímalo někoho z našeho ministerstva sociálních věcí, tak rakouská instituce pro národní certifikaci sociálních ústavů má web: www.nqz-austria.at. Ústav si podá žádost o propůjčení certifikátu nebo jeho prodloužení, pak tým odborníků přezkoumá podklady, předběžně šetří, dále provede zpravidla dvoudenní kontrolu ústavu a dospěje k závěru. Kontrola se zaměřuje na desítky oblastí, kdy se ověřuje každodenní péče o kvalitní život klienta a pokud možno o rozvoj této kvality života (v rozdílných zdravotních stavech), komunikace, autonomie člověka, doprovázení umírajících, zdravotní péče, mluví se přitom nejen s personálem, ale také s klienty a jejich rodinami. Další oblastí je kvalita vedení ústavu: organizace práce aj., řízení zaměstnanců, jejich vzdělávání...

Úhrady pro ústavy jsou jasně stanoveny zákonem, jsou objektivně prověřovány (berou se v úvahu např. rozdíly některých nákladů mezi spolkovými zeměmi a mezi ústavy určitého typu), zařízení musejí mít stanovený počet zaměstnanců s určitou kvalifikací, selhání jednotlivce se podle míry závažnosti řeší krácením platu, doškolením nebo výpovědí. Zřizovatel a správní úřad musejí situaci monitorovat průběžně, nelze čekat měsíce a roky např. s nevyhovujícím personálem.

Naše domovy pro seniory lidem řeknou, že si mohou podat stížnost, ale zamlčí jim, kam by mohli zaslat stížnost, aby se jí zabýval někdo nezávislý. V Rakousku se lidé mohou obrátit na nezávislé (byť spolkovými zeměmi financované) "zástupce pacientů a klientů sociálních ústavů" (ti mají přístup do ústavů, zákonné právo požadovat nápravu, jsou mezi nimi právníci a sociální pracovníci, mohou si zadávat posudky i lékařské, mohou s rodinou sepsat stížnost k nezávislé zemské komisi pro mimosoudní šetření, ev. i s finančním odškodněním toho, kdo utrpěl újmu).

U nás celonárodně sledovaná kvalita a její praktické vymáhání průběžně, preventivně (ne až po tragédii) neexistuje, nejen u sociálních ústavů, ale ani u nemocnic či léčeben pro dlouhodobě nemocné.

Když k nám po roce 1990 začali přijíždět západní odborníci (USA, Británie aj.) a prohlédli si české nemocnice, podotkli: vy Češi nejdřív vybudujete útulnou pracovnu pro ředitele nemocnice, ale na pokoje pacientů vám jaksi už nezbyde energie, to u nás se staví nemocnice opačně - nejdřív se udělá pohodlí pro pacienty, pracovna pro ředitele se řeší až na posledním místě.

A to neviděli naše sociální ústavy. Jeden český ombudsman na tohle nestačí, on kontroluje i věznice, psychiatrické léčebny, azylová zařízení... Musíme mít kontrolních mechanismů více, sice to stojí určité finanční prostředky, ale ty lze ušetřit regulací různých oblastí (zdravotnictví a sociální sféra) podle západních vzorů, chce to jen naučit se lépe hospodařit s naším pojistným a daněmi, lépe je přerozdělovat zákony. Pokud chceme patřit do vyspělejšího světa, naučme se od něho pravidlo, že zákony je na prvém místě nutné chránit ty nejzranitelnější jedince, kteří už nemohou hlasitě křičet, často ani nejsou schopni si sepsat stížnost.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 21.11.2019 18:29 | karma článku: 39.50 | přečteno: 3795x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Ještě k jadérku pana premiéra: dívají se na nás skrz prsty

Korektní informace lze nalézt např. u Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), jejím členem jsme i my, ale našli v naší energetické politice nedůslednosti.

14.12.2019 v 16:38 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 609 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby pan premiér odstoupil, koho bychom tam tedy chtěli?

Redaktoři Seznamu oslovili demonstranty, kteří se spolkem Milión chvilek volají po odstoupení A. Babiše z funkce, aby zjistili, koho by tedy ve vládě preferovali.

14.12.2019 v 12:57 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 914 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Takzvané jádro není ani levné, ani úplně čisté

Je mi poněkud podezřelé, že se pan premiér rozhodl tak vehementně obhajovat jadernou energetiku u nás i proti názoru EU či nejbližšího souseda - Rakouska. Chybí objektivní diskuse.

12.12.2019 v 9:14 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 754 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Bezpečnost (nejen) v nemocnicích: celosvětově žhavé téma

V médiích se mihla stručná informace, že FN v Ostravě získala nedávno přes milión Kč právě na zajištění bezpečnosti, proškolila prý 120 osob.

11.12.2019 v 12:48 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 1152 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavla Drahoňovská

Nesnáším Vánoce

Už ani nepamatuji, kdy jsem se na Vánoce těšila. Snad někdy jako malé dítě. Později jsem už mívala Vánoce spojené převážně s negativními pocity.

15.12.2019 v 22:49 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 216 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze seriálu ČT "Přísahám a slibuji"

Seriály “Nemocnice na kraji města” či “Sanitka” zná každý. Ale viděli jste někdy seriál “Přísahám a slibuji”? Je z lékařského prostředí, ale z vylidněného pohraničí na severu Čech roku 1945. Jeho hrdinou je MUDr. Vojtěch Albert.

15.12.2019 v 21:00 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 262 | Diskuse

Jakub Špičák

Nejsem Leonardo

Seděl jsem v kuchyni a bylo mi dost úzko. Právě odešel elektrikář, potřeboval jsem domluvit protažení zásuvky. Místo toho jsem teď přemýšlel, jestli se vůbec dostanu ven, aniž bych bídně zhynul po zásahu elektrickým proudem.

15.12.2019 v 20:49 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 125 | Diskuse

Antonín Novák

Rozloučení

Díky vašim hezkým reakcím, čtenosti a podpoře mne začalo bavit tady psát články, dlouho to ale bohužel nevydrželo a jak se říká: v nejlepším se má přestat.

15.12.2019 v 20:12 | Karma článku: 22.25 | Přečteno: 531 | Diskuse

Josef Nožička

A to ještě Greta necestovala po české železnici…

Cestovat přeplněným vlakem přece jen není vždy tak pohodlné jako letět letadlem nebo plout po moři na jachtě. O tom se nyní přesvědčila i švédská aktivistka Greta Thurnberg.

15.12.2019 v 18:10 | Karma článku: 34.35 | Přečteno: 1172 | Diskuse
Počet článků 508 Celková karma 14.61 Průměrná čtenost 1098

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz