Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Dnešní demonstrace na Letné rozhodně nebyla zbytečná

16. 11. 2019 18:45:25
Spolku Milión chvilek pro demokracii a jeho spolupracovníkům jsou demagogicky podsouvány záměry, které nemá.

Jak jinak, v Čechách jsme na to už zvyklí: jakmile někdo dá najevo názor, který se nelíbí někomu momentálně mocnému, dostane pohotově nelichotivou nálepku, protože ten, komu se nelíbíme, nemá věcné argumenty. Ostatně i T. G. Masaryk znal lidi různého ražení, takže na adresu kritiků nově se rodící demokracie (po vzniku Čs. republiky na začátku 20. století) mj. uvedl, že naše společnost potřebuje i kritiky, ale vzdělané a mravné.

Byla jsem dnes na demonstraci na Letné, možná nás tam bylo víc než 300 000, protože občané byli široce rozprostřeni do všech stran, např. starší ročníky nebo rodiny s malými dětmi se držely trochu stranou v přilehlých parcích, aby nebyly v úžeji sevřeném davu. A byla jsem s organizátory opět spokojená. Opět nás přivítaly ukázky slov našeho prvního čs. prezidenta T. G. Masaryka, který uměl dávat občanské společnosti duchovní podněty a spojovat lidi z různých skupin populace mj. v hlavních zásadách demokratického a právního státu, z nichž nelze slevit. Pak jsme měli možnost znovu slyšet našeho prvního "polistopadového" prezidenta V. Havla, který Čechoslovákům a pak Čechům také uměl dát určitý duchovní rozměr.

Jaký duchovní rozměr má naše společnost dnes? Třicet let po přeměně totalitního státu na stát "demokratický a právní" máme jisté výhrady k osobě prezidenta republiky, který před celým světem preferuje Rusko a Čínu (přítomní na demonstraci se shodli v tom, že nás tento směr odvádí od vyspělých demokracií západních, kam nás vedl V. Havel v návaznosti na odkaz Masaryka). Třicet let po sametové revoluci zastává funkci premiéra vlády osoba, kterou soud nezprostil podezření ze spolupráce s StB, navíc k ní má výhrady i EU, navíc má i nadále vliv na některá stěžejní média, existuje rovněž pochybnost o udržení nezávislosti české justice.

Moc mě potěšilo vystoupení na demonstraci biskupa V. Malého, disidentky D. Němcové a mj. také našich herců. Pan Malý vyjádřil i za mne určitou pochybnost, zda skutečně máme právní stát.

Kdo se nemohl zúčastnit, pusťte si tuto demonstraci ze záznamu veřejnoprávní televize, stojí to za to.

Nelíbily se mi ale některé komentáře v televizi krátce po demonstraci. Nejvíc se blížil pravdě publicista J. Fištejn. Někteří jiní jako by chtěli občany postrašit, že za tím Milionem chvilek asi musí něco být, nebo že by skutečně chtěli jen tak jako nestraníci spolupracovat s občanskou veřejností? Nic sami pro sebe nechtít? Nejspíš nakonec půjdou do politiky, ale nebudou mít dost voličů... Tak nějak mi řeč některých jedinců zněla.

Ale spolek Milion chvilek není politickým lídrem, sám sebe označil za hlídacího psa demokracie: zda ji někdo nechce zužovat, zda někdo nechce bránit jejímu upevňování či rozšiřování. Zda ještě jsme právním státem, když se některé kauzy jaksi nechávají vyšumět do ztracena.

Občané cítí, že čas od času potřebují něco víc, než co nabízejí momentální politické subjekty či různá média (jež jsou někým placena, vlastněna, ovlivňována). Čas od času bývají občané znovu zklamáni, např. v minulosti vsadili na bývalého novináře Radka Johna, jenže v politice se moc neosvědčil. Milion chvilek je zatím občanská nepolitická iniciativa, takže kritici by od ní neměli požadovat např. politický program, ten mají mít parlamentní strany, my občané samozřejmě můžeme např. vstoupit do nám nejbližší strany a trpělivě se pokoušet ji kultivovat, přibližovat k západním vzorům zevnitř. Ale protože my Češi jsme obezřetní a moc politickým subjektům nevěříme, nechceme se od nich ušpinit, máme tedy možnost s nám nejbližšími politickými subjekty komunikovat, svému poslanci či senátoru předkládat nápady, které by mohly pomoci něco v naší společnosti zlepšit. A právě spolek Milon chvilek nám pomáhá jednak si urovnat myšlenky a cesty k jejich prosazení, jednak dává mocným pocítit sílu občanské společnosti - že nejde jen o pár jednotlivců, ale že větší části občanů chybí leccos ke spokojenosti.

To mi na některých dnešních komentátorech akce na Letné nejvíc vadilo: v normální občanské společnosti by přece mělo být normální sejít se a říct nahlas něco, co části z nás vadí, a nemusíme být hned nálepkováni, že patrně máme úmysl založit vlastní stranu, ale nemáme zatím žádný program.

Program, koncepci se znalostí nástrojů vedoucích k jejímu naplnění mají mít současní politici. U hnutí ANO žádnou koncepci nevidím, to, co tento subjekt publikoval před volbami, bylo takové "rozlítané nic", víc než koncepce to připomínalo spíš osobní dopis jedné osoby.

K demonstraci na Letné 16. listopadu se připojili i Češi v zahraničí - v 30 zemích, a prý je i jich víc než v minulosti (viz článek idnes o reakci zahraničního tisku).

TGM: Situace není utěšená, ale nedá se změnit hořekováním, nýbrž prací. Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty. Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.

Myslím, že můžeme a měli bychom na webu Milión chvilek podepsat novou výzvu o třech bodech: Chceme mít politiky, kteří (mj.) nelžou, nekradou a nejsou ve střetu zájmů, chceme být občany, kteří (...) se zajímají o stav společnosti, chceme žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.

Mimochodem, tak jako se TG Masaryk a V. Havel snažili lidi spíše spojovat, nikoli rozdělovat, pak se i spolku Milion chvilek podařilo zajistit vystoupení na demonstraci mj. také zástupci farmářů (perfektní vystižení role poctivých českých sedláků, šikanovaných totalitním režimem v minulosti, které potřebujeme mít i dnes), stejně tak osobnosti z další oblasti společnosti, která popsala, co bychom mohli poměrně snadno, ale hlavně teď hned učinit pro lepší životní prostředí u nás. Chceme přece bránit přírodním katastrofám, jíst zdravé jídlo, dýchat lepší vzduch... Spolek přizval i zástupce některých opozičních politických subjektů, mají tedy k ruce i výše naznačená témata. Jinak Milión chvilek pro demokracii konstatoval, že p. Babiš se plánované diskusi s televizi vyhnul.

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 16.11.2019 18:45 | karma článku: 21.18 | přečteno: 620x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Ještě k jadérku pana premiéra: dívají se na nás skrz prsty

Korektní informace lze nalézt např. u Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), jejím členem jsme i my, ale našli v naší energetické politice nedůslednosti.

14.12.2019 v 16:38 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 609 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby pan premiér odstoupil, koho bychom tam tedy chtěli?

Redaktoři Seznamu oslovili demonstranty, kteří se spolkem Milión chvilek volají po odstoupení A. Babiše z funkce, aby zjistili, koho by tedy ve vládě preferovali.

14.12.2019 v 12:57 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 914 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Takzvané jádro není ani levné, ani úplně čisté

Je mi poněkud podezřelé, že se pan premiér rozhodl tak vehementně obhajovat jadernou energetiku u nás i proti názoru EU či nejbližšího souseda - Rakouska. Chybí objektivní diskuse.

12.12.2019 v 9:14 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 754 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Bezpečnost (nejen) v nemocnicích: celosvětově žhavé téma

V médiích se mihla stručná informace, že FN v Ostravě získala nedávno přes milión Kč právě na zajištění bezpečnosti, proškolila prý 120 osob.

11.12.2019 v 12:48 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 1152 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Aleš Merta

Antikomunisté vyskakují, protože komunisté se ozvali proti usnesení EP (polemika)

VIP bloger pán Vodvářka je zděšen tím, že KSČM nesdílí názor Evropského parlamentu na to, kdo je hlavním viníkem rozpoutání druhé světové války.

15.12.2019 v 17:14 | Karma článku: 35.18 | Přečteno: 917 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Turek se roztahuje nejen v Sýrii, ale i ve Středozemním moři

Arogance „sultána z Ankary“, takto prezidenta Erdogana, nezná mezí. Nejenže si dělá na části syrského území co chce, ale nyní provokuje i na moři. Důkazem je nedávný konflikt s výzkumnou lodí z Izraele.

15.12.2019 v 14:09 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 501 | Diskuse

Jan Ziegler

Jsem rád, že Johnson zvítězil a Židé se nemusí bát o existenci

Parlamentní volby ve Velké Británii dopadly tak, jak rozhodli britští voliči A ti to odvolili moudře. Zvítězili konzervativci, kteří byli mezi nabídkou jedinou normální politickou a především volitelnou stranou.

15.12.2019 v 14:01 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 630 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Brexit nepotvrdil předpovědi ČT, ale potvrzuje význam závazného Občanského referenda.

Lisabonská smlouva, aneb upravená původní Ústavní smlouva EU, nepřinesla optimální řešení. Problémy a zájmy občanů i jednotlivých států, často vyžadují rozdílný přístup.

15.12.2019 v 11:05 | Karma článku: 36.86 | Přečteno: 1078 |

Petr Štrompf

Novoroční ohňostroj ano, či ne? Exploduje i logika

Téma dnešních dnů? Světelná velkoměstská show s celým tím rámusem škodí přírodě. Jeden den zbytečného zmatku ve zvířecí říši.

15.12.2019 v 9:43 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 199 | Diskuse
Počet článků 508 Celková karma 14.61 Průměrná čtenost 1098

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz