Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína

Náklady prázdných nemocnic: 70 procent na platy

9. 11. 2019 13:55:31
Sametová revoluce jako by přinesla "sociální jistoty" zdravotníkům, aneb kdo z nás ostatních si může vybírat, kde bude pracovat?

V médiích měsíce probíhaly informace, že zaměstnanci ortopedie v orlovské nemocnici se nechtějí přestěhovat do jiného zdravotnického zařízení. Proběhlo také místní referendum, v němž občané zamítli převod litoměřické nemocnice na soukromý subjekt. Jsou to dva rozdílné problémy, ale mají něco společného, což prozrazují mj. publikace Ústavu zdravotnických informací a statistiky: nemocnic v ČR je celkově prostě moc a jsou málo vytížené pacienty.

V západních zemích by se zaměstnanci ve zdravotnictví podivili, kdyby znali příběh ortopedie v Orlové, kde došlo k výměně primáře a pracovníci dali výpověď s tím, že se nechtějí stěhovat jinam. V západních zemích je to totiž opačně: zřizovatelé nemocnic vypíšou nabídku zaměstnání tam, kde je to skutečně potřeba, a zdravotník ji buď přijme nebo ne (pak musí čekat na jinou pracovní příležitost). Myslím, že tomuto západnímu standardu se po roce 1989 u nás přizpůsobily v podstatě všechny skupiny obyvatelstva, to jen komunisté tu a tam vytvářeli jakási umělá pracovní místa - buď pro protekční osoby nebo proto, abychom všichni byli zaměstnáni, protože Západu se muselo ukazovat, že u nás není nezaměstnanost (o efektivitě mnoha tehdejších podniků se dalo s úspěchem pochybovat). Pomalu jediní, kdo u nás dosud nebyl podroben efektivnějšímu způsobu zaměstnávání, jsou zdravotníci.

Potřebné údaje o jednotlivých nemocnicích se u nás shánějí obtížně, nicméně z publikací Ústavu zdravotnických informací a statistiky, namátkou jsem přes internet sehnala rok 2015 (myslím, že v pozdějších letech je situace ještě "výmluvnější", a proto jsou data více skrývána před veřejností), vyplývá následující.

Využití lůžkového fondu v ČR bylo v r. 2005 jen na 78 % (v zahraničí to bývá více) a v r. 2015 už jen na 75 %. Celkově tedy máme minimálně z 25 % nemocnice prázdné, bez pacientů, bez činnosti na operačních sálech, bez optimálního využití laboratoří, techniky aj. Tzv. standardní lůžko ve fakultních nemocnicích bylo v r. 2015 využito jen na 68 %, v ostatních nemocnicích jen na 67 %. To už se posouváme k faktu, že přes 30 % lůžkové kapacity je bez pacientů.

Ani lůžka pro intenzivní péči nejsou u nás nijak dostatečně vytížena (v průměru): ve fakultních nemocnicích to bylo využití na 74 %, v ostatních nemocnicích na 72 %.

Také v zařízeních pro následnou či dlouhodobou péči máme překvapivě rezervy: ve fakultních nemocnicích byla tato lůžka využita na 87 %, v ostatních nemocnicích na 86 procent.

Město Litoměřice, které se patrně chce "zbavit" finančních problémů s místní nemocnicí, prozradilo veřejnosti, že platy personálu činí 70 % z celkových nákladů ústavu. ODS by preferovala zajistit tomuto zařízení spíše soukromého partnera (investora), Piráti naopak poukazují na výsledek místního referenda, v němž si většina občanů nepřála prodej nemocnice privátnímu subjektu, chtějí nemocnici zachovat v ruce obce nebo kraje či státu.

Je to tragický omyl ODS myslet si, že soukromý subjekt vše vyřeší. Jistě, město bude finančně - obávám se, že jen přechodně - odtíženo, jenže naše zdravotní pojišťovny ještě nevyužívají (nemají ani dostatečné zákonné nástroje) mechanismy zbržďování růstu nákladů bez ohledu na majetkoprávní povahu vlastníka. Být členem ODS či Pirátů, zkoumala bych na prvém místě, nakolik je dotčená nemocnice v dané lokalitě skutečně potřebná, nakolik je vytížená tím, co ji přísluší, nakolik lze zajistit adekvátní péči jinde a provoz ev. zavřít apod. Anebo co jiného v kraji je zbytné, vzhledem k neúprosným číslům ÚZIS (MZ ČR i pojišťoven) ohledně vytížení nemocnic u nás.

Jestliže se něco ve zdravotnictví jeví jako zbytné, pak nemá smysl to prodávat soukromníkovi; ten by - pokud by vůbec chtěl nemocnici zachovat - začal podporovat cokoli, co je zrovna přes úhradovou vyhlášku výhodnější, a potlačovat to, co není tolik lukrativní, bez ohledu na skutečné potřeby občanů. Mají s tím problémy v USA, proto i bohatá Amerika ponechala stěžejní nemocnice v rukou státu či regionů a měst - veřejné nemocnice se snadněji regulují podle potřeb pacientů. Se soukromníkem musíte vyjednávat, a má-li klíčové postavení v některých činnostech v dané lokalitě, nic nevyjednáte, nakonec mu musíte připlatit, i kdyby to nebylo na místě. My navíc nemáme tak zdatné právníky v pojišťovnách a nemocnicích a v městské či krajské správě, kteří by dovedli navazovat se soukromníky dostatečně "bytelné" právní smlouvy hájící veřejný zájem (pokud se např. některá spolková německá země rozhodla jednu nemocnici předat soukromníkovi, pak smlouva s ním byla objemná a důkladná, v podstatě na úrovni zákona).

A jak říkám, našim zdravotním pojišťovnám absolutně chybějí klíčové paragrafy pro průběžné přehodnocování sítě nemocnic ve veřejném zájmu (aby bylo možno naplánovat uzavření zbytných provozů aj.), chybějí §§ pro vztahy veřejnoprávních pojišťoven k soukromým vlastníkům zdravotnických zařízení, které jsou na Západě prevencí drahých soudních sporů.

Jestliže neustále zvyšujeme úhrady na to, aby se pokryly náklady poloprázdných nemocničních provozů, pak vláda nehájí veřejný zájem, pak jde o jakýsi specifický druh korupce na úkor pojištěnců a zaměstnavatelů. Pak jde o postkomunistickou relikvii bývalých pořádků: hlavně aby se některý lékař nemusel stěhovat za prací proti své vůli (nezaměstnanost mu jistě nehrozí).

Autor: Vladimíra Bošková | sobota 9.11.2019 13:55 | karma článku: 37.03 | přečteno: 6395x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Ještě k jadérku pana premiéra: dívají se na nás skrz prsty

Korektní informace lze nalézt např. u Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA), jejím členem jsme i my, ale našli v naší energetické politice nedůslednosti.

14.12.2019 v 16:38 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 610 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdyby pan premiér odstoupil, koho bychom tam tedy chtěli?

Redaktoři Seznamu oslovili demonstranty, kteří se spolkem Milión chvilek volají po odstoupení A. Babiše z funkce, aby zjistili, koho by tedy ve vládě preferovali.

14.12.2019 v 12:57 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 915 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Takzvané jádro není ani levné, ani úplně čisté

Je mi poněkud podezřelé, že se pan premiér rozhodl tak vehementně obhajovat jadernou energetiku u nás i proti názoru EU či nejbližšího souseda - Rakouska. Chybí objektivní diskuse.

12.12.2019 v 9:14 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 754 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Bezpečnost (nejen) v nemocnicích: celosvětově žhavé téma

V médiích se mihla stručná informace, že FN v Ostravě získala nedávno přes milión Kč právě na zajištění bezpečnosti, proškolila prý 120 osob.

11.12.2019 v 12:48 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 1152 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Aleš Merta

Antikomunisté vyskakují, protože komunisté se ozvali proti usnesení EP (polemika)

VIP bloger pán Vodvářka je zděšen tím, že KSČM nesdílí názor Evropského parlamentu na to, kdo je hlavním viníkem rozpoutání druhé světové války.

15.12.2019 v 17:14 | Karma článku: 35.37 | Přečteno: 951 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Turek se roztahuje nejen v Sýrii, ale i ve Středozemním moři

Arogance „sultána z Ankary“, takto prezidenta Erdogana, nezná mezí. Nejenže si dělá na části syrského území co chce, ale nyní provokuje i na moři. Důkazem je nedávný konflikt s výzkumnou lodí z Izraele.

15.12.2019 v 14:09 | Karma článku: 26.45 | Přečteno: 509 | Diskuse

Jan Ziegler

Jsem rád, že Johnson zvítězil a Židé se nemusí bát o existenci

Parlamentní volby ve Velké Británii dopadly tak, jak rozhodli britští voliči A ti to odvolili moudře. Zvítězili konzervativci, kteří byli mezi nabídkou jedinou normální politickou a především volitelnou stranou.

15.12.2019 v 14:01 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 640 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Brexit nepotvrdil předpovědi ČT, ale potvrzuje význam závazného Občanského referenda.

Lisabonská smlouva, aneb upravená původní Ústavní smlouva EU, nepřinesla optimální řešení. Problémy a zájmy občanů i jednotlivých států, často vyžadují rozdílný přístup.

15.12.2019 v 11:05 | Karma článku: 36.94 | Přečteno: 1087 |

Petr Štrompf

Novoroční ohňostroj ano, či ne? Exploduje i logika

Téma dnešních dnů? Světelná velkoměstská show s celým tím rámusem škodí přírodě. Jeden den zbytečného zmatku ve zvířecí říši.

15.12.2019 v 9:43 | Karma článku: 7.42 | Přečteno: 200 | Diskuse
Počet článků 508 Celková karma 14.61 Průměrná čtenost 1098

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz