Eutanazie ve Štrasburku

10. 10. 2019 17:35:05
Evropský soud pro lidská práva přijal případ vykonané aktivní eutanazie u pacientky, jejíž syn zažaloval belgický stát.

Zčásti pro jazykové bariéry nebylo možno kauzu - nyní Mortier versus Belgium - dostatečně ověřit z více informačních zdrojů, nicméně vycházím z informace publikované evropským soudem (www.echr.coe.int), dále neziskovou organizací pro právní pomoc ADF International i některých médií (viz předchozí příspěvky k eutanazii ve světě).

Syn pacientky a její dcera se o vykonání eutanazie (smrtící injekce) dověděli až o den později, tedy až po úmrtí jejich matky. Belgický zákon o (aktivní) eutanazii a asistované sebevraždě přitom ukládá lékaři povinnost informovat předem o žádosti pacienta o eutanazii rodinné příslušníky, pokud si to pacient výslovně nezakázal (a zdá se, že tato pacientka to nezakázala).

Jeden z problémů tkví v tom, že zákon připouští uspíšení smrti nejen z důvodu nesnesitelného tělesného utrpení, ale také duševního. A tato pacientka se pro duševní obtíže, deprese, léčila u psychiatrů asi 20 let. Nicméně podle zákona tu musí jít také o nezvratné, nevyléčitelné, trvalé onemocnění, a teprve pak i o dostatečně nezvladatelné utrpení (tělesné nebo duševní). A tato pacientka prý byla tělesně zdravá, měla pouze duševní krize (i když i ty přinášejí utrpení, ale léčivy aj. zřejmě lze nemocnému ulevovat). Pak je tu i sporný bod: jestliže se někdo léčí dlouhé roky pro psychické problémy (chronická deprese), nakolik je skutečně svéprávný, schopný se svobodně a dobrovolně rozhodovat.

A ke všemu informační zdroje uvádějí, že pacientčina žádost o eutanazii byla dlouhou dobu různými psychiatry zamítána s tím, že nesplňuje kritéria stanovená zákonem, ovšem nakonec tato žena údajně věnovala 2500 eur společnosti, jejímž předsedou byl právě lékař (onkolog), který jí po několika týdnech po tomto daru vyhověl a eutanazii vykonal.

Belgická kontrolní komise pro oblast vykonaných případů eutanazie neshledala žádné pochybení. Syn pacientky se postupně obrátil na všechny belgické instance, které přicházely v úvahu, včetně prokuratury (státní zástupce), avšak podle vyjádření jeho advokáta nedošlo k dostatečnému či žádnému správnímu ani trestnímu šetření. Všude byl odmítnut. Pak využil právo obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

K eutanazii došlo v r. 2012. V r. 2017 Belgie definitivně odmítla trestně stíhat lékaře. Letos evropský soud oznámil, že se případem hodlá zabývat, a to ve vztahu k čl. 2 úmluvy o lidských právech (povinnost státu chránit lidský život, a to zvláště ve vztahu k tzv. zranitelným osobám) a k čl. 8 úmluvy (povinnost respektovat mj. rodinný život). Do ochrany tzv. snadno zranitelných jedinců, jež je třeba zvýšeně chránit zákonem, kontrolou aj., soud řadí nejen nesvéprávné z důvodu duševní nemoci, ale také např. jedince v kómatu nebo seniory oslabené stářím a nemocí. Zatím soud předložil belgické vládě čtyři dotazy, k nimž patří otázka: jak (belgický) stát chrání zranitelné osoby, jak efektivně (účinně, dostatečně) probíhalo šetření případu (právo občana na nezávislé a řádné přezkoumání stížnosti - viz úmluva) a jak bylo respektováno právo na rodinný život.

Mortier uvedl: Moje matka měla závažný psychický problém, byla léčena psychiatricky, ale injekci dostala od onkologa. Jeho advokát dodal: Jakmile je přijat zákon o eutanazii, "tlak" kolem ní se dostává mimo kontrolu. Podle něho Belgie nectila rodinný život (pokud se toho sám pacient nezřekne, měl by mít šanci probrat svůj záměr s rodinou) a po úmrtí nemocné neproběhlo řádné šetření. Belgický prokurátor případ odmítl "pro nedostatek důkazů).

Postoj evropského soudu k tomuto případu může mít i zásadní vliv na náš stát, ale i na tři evropské země, které zákonem aktivní eutanazii a asistovanou sebevraždu legalizovaly. Např. mohou soudci požadovat, že pokud už takovýto zákon je přijat, musí být mj. více podpořena rodina, musí obsahovat posílené kontrolní mechanismy, musí zaručit řádný přezkum v případě pochybností, jak vyžaduje úmluva (tento soud už v mnoha jiných případech poukázal na to, že nelze šetření nezahájit či ukončit bez dostatečné snahy ověřit všechna fakta). Soud stejně tak může poukázat na povinnost členských států Rady Evropy zajistit (jiným) zákonem (vč. pravidelných, častějších nezávislých kontrol) zvýšenou ochranu osob, jimž norma o eutanazii může přinést vyšší rizika. Právě tyto pojistky proti nadužívání rychlejší smrti či dokonce proti jejímu nelegálnímu uplatnění chybějí také u nás.

Belgická společnost si na aktivní formy eutanazie zvykla patrně nejvíc - od přijetí zákona v této zemi narůstá počet hlášených případů jejich realizace v přepočtu na shodný počet občanů výrazně více než v Nizozemí a ještě silněji než v Lucembursku. Ovšem někteří zahraniční odborníci uvádějí, že statistiky mohou být ošidné, mohou být zkreslené tím, že část případů není lékaři nahlášena kontrolní komisi, takže v takovém případě by z toho Belgie vyšla jako země, kde se případy častěji oficiálně oznámí. Jenže někteří kritici, např. vznikla studie s účastí britských expertů, právě u Belgie odhadují nikoli nepodstatnou část nelegálně vykonané eutanazie, pak by statistika o významném nárůstu uplatnění rychlé smrti byla ještě drtivější. Kritici poukazují i na to, že pokud si společnost zvykne, že aktivní eutanazie neznamená nic zvláštního, pak se ani moc nestará o kontrolu, nevynutí si ji na zákonodárcích či státní správě.

Autor: Vladimíra Bošková | čtvrtek 10.10.2019 17:35 | karma článku: 7.52 | přečteno: 218x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Každý potřebujeme svého osobního lékaře

Karel Gott měl patrně štěstí, že získal jako svého osobního lékaře prof. Marka Trněného, který se věnoval nejen tělesným obtížím pacienta, ale také jeho psychice.

15.10.2019 v 11:28 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 520 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Muzikoterapie

Výzkumné studie u nás i v zahraničí: hudba a zpěv pomáhají lidem i pacientům v jejich tělesném i duševním zdraví.

13.10.2019 v 13:08 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 88 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Pláču pro Gotta i pro Havla

Obě tyto osobnosti, které se vzájemně respektovaly, přinášely do naší společnosti určitý duchovní rozměr, silně přesahovaly hranice malého Česka, a především nás spojovaly, nikoli rozdělovaly.

11.10.2019 v 16:19 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 306 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Magdalena Westman

V zrcadle smrti Karla Gotta

Vlna emocí, která se v souvislosti s úmrtím Karla Gotta v naši zemi vzedmula byla nečekaná, a tak zcela pochopitelně v některých z nás vyvolala potřebu hlubšího zamyšlení.

16.10.2019 v 16:43 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 124 | Diskuse

Tereza Klozová

Co bylo ve škole? Dobrý ...

Kdybych já byla dítě, nebyla bych jako Greta a nesoustředila bych se na klima. Udělala bych jinou kampaň. Kampaň za to, že nebudeme rodičům odpovídat na to, jak jsme se měli ve škole: „Dobrý..."

16.10.2019 v 10:45 | Karma článku: 17.08 | Přečteno: 549 | Diskuse

Jiří Turner

Pojďme si tady odhlasovat, že příští rok nepojedeme do Turecka na dovolenou!

Tím jistě zasadíme tureckému režimu tvrdou ránu, která bude mít za následek ukončení invaze proti Kurdům. Takový charakter a sílu mají opatření, která zatím navrhují světové mocnosti, nadnárodní organizace a také náš Parlament.

16.10.2019 v 10:43 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 3202 | Diskuse

Miroslav Semecký

Člověk z nadačního fondu českých průmyslníků finančně podporoval Hlídacího psa a Hnutí ANO

Podívejme se, kdo stojí v pozadí tajemné organizace jménem: Nadační fond českých průmyslníků. A odkud se berou miliony korun, které tímto fondem protékaly či stále ještě protékají.

16.10.2019 v 9:48 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 604 | Diskuse

Libor Popovský

Evropské snění versus masová migrace

Článek Giulia Meottiho "European Dreams vs. Mass Migration", který vyšel 1. září 2019, přeložený paní Helenou Kolínskou a mnou.

16.10.2019 v 9:16 | Karma článku: 32.97 | Přečteno: 949 | Diskuse
Počet článků 472 Celková karma 11.85 Průměrná čtenost 1121

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz