Prezident republiky - pomohou mimozemšťané?

20. 09. 2019 17:08:07
Pan prezident Zeman si stále častěji začíná sám sobě odporovat; zrazuje ho paměť, nějaké tělesné onemocnění nebo ještě něco jiného?

Média to zachytila naposledy v kauze Babiš: v malém časovém rozmezí prezident republiky řekl, že by A. Babiše v případě trestního stíhání z maléru nevytahoval, protože je lepší, když se očistí sám, ale nyní zase prohlásil, že by svou moc zbavit ho trestního šetření využil, a to ve chvíli, kdy v podstatě celá společnost čeká na názor nejvyššího státního zástupce (ať už z jakéhokoli důvodu). Jde tedy nejen o "krátkou paměť" (či zásadní proměnu jeho názoru v krátké době), ale také o zcela nevhodné ovlivňování činnosti státních zástupců (to už nabourává ústavní pořádek naší země). Přitom musí vědět, jak je na to dost významná část naší populace citlivá: alespoň část občanů špatně nese fakt, že se kauza podezření, že premiér vlády účelově manipuloval svými firmami s cílem obohatit se z veřejných prostředků, šetřila příliš dlouho, přitom se měnily některé osobnosti, jež mohly mít určitý vliv na vyústění kauzy (např. změna osoby ministra spravedlnosti). A teď ještě k tomu veřejné vyjádření prezidenta těsně před rozhodnutím nejvyššího státního zástupce.

Když se tak na pana prezidenta dívám, říkám si, zda by mu neudělalo lépe jít prostě do důchodu, vypadá stále častěji velmi unaveně, na druhou stranu ho možná právě ta možnost říkat veřejně něco, co část naší populace rozhodně vytočí, drží jakž takž..., dodávám, že osobně mám úctu k šedinám, k určité křehkosti jedinců staršího věku, ale rány pod pás, hrubosti a chování, které objektivně poškozuje obrázek právního státu u nás. na úrovni zejména vrcholných funkcí nejsem schopna akceptovat.

Kdysi jsem jako novinářka zpracovávala pravomoci a odpovědnost současných evropských monarchů, např. se mi v předpisech k jejich činnosti líbilo, že parlament může požádat o přezkoumání zdravotního stavu monarchy, zda svou funkci ještě zvládne (a do doby vyhodnocení znaleckého posudku lze některé monarchy přechodně uvolnit z úřadu). Říkala jsem si, že jsme možná v naší ústavě mohli mít obdobné opatření, na druhou stranu vždy hrozí zneužívání paragrafů, anebo si monarcha či prezident třeba vynutí "spolupráci" takových lékařů, kteří nesepíší očividnou pravdu.

Teď jsem se jen letmo dívala na ústavní zákon SRN: téma spolkový prezident (naši právníci by tam jistě mohli vykoukat více inspirace, nebo v ústavách dalších států). Německý prezident musí být mj. nadstranický (pozastavit ev. členství ve straně, ale jaksi neúnosné by bylo i to, kdyby veřejně preferoval nějaký politický subjekt či ho naopak zjevně poškozoval).

V SRN může čtvrtina jedné nebo druhé komory parlamentu usilovat o uplatnění ústavní žaloby vůči prezidentu prostřednictvím usnesení s dvoutřetinovou většinou jedné nebo druhé komory, pokud by se prezident provinil proti ústavě nebo spolkovým zákonům. Spolkový ústavní soud může po podání žaloby vydat prozatímní opatření s tím, že prezidentu státu je zabráněno ve výkonu jeho úřadu. Trestně právní imunitu lze v Německu zrušit i v době výkonu prezidentského úřadu s většinovým souhlasem Spolkového sněmu (čili jen jedné komory, ostatně ta druhá "komora" je přece jen něco trochu jiného než u nás), a to na návrh státního zástupce.

No, budu studovat dál, tohle bylo jen letmé rychlé čtení, naši právníci či politologové by měli mít zahraniční zákony tohoto typu už dávno nastudované. Dávám za pravdu těm, kdo uvádějí, že ústavu nelze měnit jako cár papíru kdykoli, kdy někdo něco strašně moc chce nebo nechce, přitom za rok za dva se vyskytne zcela jiný problém, například se mi nelíbí snaha měnit náš volební systém v situaci, kdy občané rozdají karty tak, že je třeba umět spolu jednat o smysluplné koalici či podpoře menšinové vlády, nikoli měnit účelově stěžejní zákony (jiné volební systémy mají taky obtížněji řešitelné stránky).

Když se části populace nelíbí p. Babiš nebo p. Zeman, musí právě tato část občanů prostě přijít k dalším volbám (nejezdit na zahrádku, netvrdit, že se stejně nic nezmění) a svůj názor vyjádřit preferencí někoho jiného. Aby se voličské hlasy opět nepromarnily na subjekty, které nemají šanci ve volbách uspět anebo je lze už podezírat z málo hezkých cílů v politice, je třeba se ve společnosti scházet, mít prostor k veřejným občanským diskusím, aby více lidí vědělo, kdo je kdo, co je nevhodně účelové chování před volbami, jak si ověřovat "zaručené" informace před volbami, co by mohlo být "menší zlo" v situaci, kdy se občanům žádný politický subjekt tak zcela úplně nelíbí apod.

Párkrát jsem měla jako novinářka příležitost pobýt mj. v přítomnosti p. Zemana (tehdy ještě vůdce sociální demokracie), např. při společenských rautech v poslanecké sněmovně. Povšimla jsem si, že p. Zeman se rád napije, na můj vkus o dost více, než shledávám jako společensky přijatelné (byla jsem štíhlá redaktorka, ta toho moc nesnese, p. Zeman byl robustní typ, takový mužský vydrží víc, nicméně jako významný politik byl "rozpařenej" přece jen mimo přijatelnou míru. Na druhém konci místnosti se zdržoval rovněž člen ČSSD, poslanec Špidla, ten alkohol nepil a během konverzace s novináři apod. si vystačil s ukusováním z jablka (v zásadě nejsem proti alkoholu, ale víc se mi líbí typy asketičtější). Měla jsem pocit (může to být jen moje fantazie), že mezi Zemanem a Špidlou je jakési nezdravé napětí. Měla jsem pocit, že Zeman (už tehdy) měl rád spíše jen lidi, kteří se jím nechali plně (nebo aspoň na oko) podmanit, jako by nesnesl jiný názor, jiné vyjádření věci, jiný životní styl (jablko místo alkoholu) - kdo není vždy se mnou, je můj nepřítel. Myslím, že ani p. Špidla nebyl Zemanovým obdivovatelem (opět může jít jen o můj osobní dojem), ale - jak jsem během let přece jen poznala při některých příležitostech - na rozdíl od šéfa strany Špidla odlišnější názory druhých toleroval, byl prostě větším demokratem.

Chci tím jen naznačit, že i v jedné politické straně mohou být jedinci velmi rozdílní, o to obtížnější rozhodování to bývá před volbami, ono je lepší sledovat strany, jež by mohly mít šanci a více se oprostily mj. od rizika korupce (je taková u nás?), dlouhodobě, sledovat tvorbu jejich programu, reakce na aktuální dění, mít informace o jejich členech i v krajích a obcích (co tam vlastně provádějí, zda umějí lépe hospodařit, zda zkvalitňují život občanů). Není jednoduché rozpoznat, který program jaké strany jsou jen pusté proklamace (nebo bláboly) a co je míněno vážně apod. I k tomu by měly sloužit veřejné diskuse, v nichž by buď samy politické subjekty nebo nezávislejší odborníci rozkrývali, zda slib je podložen znalostí nástrojů, jak ho splnit v reálu apod. Hlavně nevolme subjekty, o nichž nikdo nic moc neví, které se vynořují účelově těsně před volbami, v nichž např. drtivě převládá jedna profese (to by šel celý státní rozpočet asi jen na jednu profesní činnost), v nichž jsou jedinci, kteří se nám přece už dnes nelíbí (akorát se někdy jmenují jinak)...

Autor: Vladimíra Bošková | pátek 20.9.2019 17:08 | karma článku: 12.83 | přečteno: 329x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Každý potřebujeme svého osobního lékaře

Karel Gott měl patrně štěstí, že získal jako svého osobního lékaře prof. Marka Trněného, který se věnoval nejen tělesným obtížím pacienta, ale také jeho psychice.

15.10.2019 v 11:28 | Karma článku: 9.37 | Přečteno: 520 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Muzikoterapie

Výzkumné studie u nás i v zahraničí: hudba a zpěv pomáhají lidem i pacientům v jejich tělesném i duševním zdraví.

13.10.2019 v 13:08 | Karma článku: 3.65 | Přečteno: 88 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Pláču pro Gotta i pro Havla

Obě tyto osobnosti, které se vzájemně respektovaly, přinášely do naší společnosti určitý duchovní rozměr, silně přesahovaly hranice malého Česka, a především nás spojovaly, nikoli rozdělovaly.

11.10.2019 v 16:19 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 306 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Eutanazie ve Štrasburku

Evropský soud pro lidská práva přijal případ vykonané aktivní eutanazie u pacientky, jejíž syn zažaloval belgický stát.

10.10.2019 v 17:35 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 218 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Miroslav Václavek

Ústavní soud klepl zloděje přes prsty

Představte si, že vám ukradnou auto. Nejdříve se dlouhou dobu nic neděje, policie ale navíc dokonce pachatele chrání a utvoří si na to zákony.

16.10.2019 v 17:00 | Karma článku: 14.07 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický pokus o loupež skončil fiaskem

Ústavní soud zamítl zdanění církevních restitucí jako protiústavní. Já jsem si ani na okamžik nepřipustil, že by celý spor mohl dopadnout jinak. Rudá zvůle neprošla a to je dobrá zpráva pro tuto zemi.

16.10.2019 v 16:59 | Karma článku: 17.31 | Přečteno: 141 | Diskuse

Vladislava Chourová

Opuštěné kočičky k návrhu poslankyně Červíčkové( hnutí ANO).

Ptáme se Vás vážená paní poslankyně my opuštěné toulavé kočičky co s námi bude. Mnohé útulky a depozita, které byste nejraději zrušila pokud nespolupracují s příslušnými obcemi doslova praskají ve švech. Některé už dokonce musely

16.10.2019 v 16:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 | Diskuse

Hana Šťastná

Protektorát Sýrie a chvála jednotné Číny

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu mít radost z ruských vojáků. A že mi rodilá Číňanka mírně upraví názor na politiku jedné Číny.

16.10.2019 v 12:45 | Karma článku: 36.81 | Přečteno: 1821 | Diskuse

František Mikeš

Neschopnost nebo nechuť?!

Je hlouoé, když si poitici hrají na právníky. Je nebezpečné, když si právníci hrají na politiky. V prvním případě to může být třeba jen zábava pro důvěřivé občany. V tom druhém pak může znamenat i změny ve vedení státu. Cui bono?!

16.10.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 446 | Diskuse
Počet článků 472 Celková karma 11.85 Průměrná čtenost 1121

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz