Odškodnění po očkování

3. 09. 2019 12:19:02
V USA existuje program pro finanční odškodnění zdravotních obtíží po očkování už od konce 80. let minulého století. Z federálních prostředků bylo vyplaceno přes čtyři miliardy dolarů.

Na federální ministerstvo zdravotnictví se může obrátit kdokoliv. Lékaři jsou povinni ohlásit výskyt nežádoucí události (nejen) po očkování. Žádost o odškodnění (ale může se třeba jen oznámit případ nežádoucích komplikací) může uplatnit rodič dítěte, pacient, poručník, opatrovník aj. Nejde jen o očkování dětí, ale i dospělých. Ministerstvo zdravotnictví si prostřednictvím lékařského znalce ověří, zda jsou splněna určitá medicínská kritéria (např. že se určité zdravotní obtíže vyskytly v určitém čase po očkování). Pak příp. žádost doporučí ministerstvu spravedlnosti, které navíc ověří určité právní otázky. Ministerstvo spravedlnosti pak předloží žádost o kompenzaci soudu pro odškodňování na federální úrovni: jde o speciální soudní ověření (nejde o řádné občanskoprávní řízení, ale má jeho základní rysy, jen probíhá zpravidla zdarma pro žadatele a rychleji).

Žádost o kompenzaci lze předložit do tří let od prvního příznaku potíží po očkování nebo do dvou let po úmrtí očkovaného jedince a 4 roky po prvním příznaku obtíží, jež skončily úmrtím.

Jedná se o možnost domoci se finančního odškodnění ve snadnějším řízení ve vztahu k více než deseti druhům očkování: spalničky, zarděnky, příušnice, hepatitis A a B, tetanus, černý kašel, záškrt, očkování při hemofilii aj.

Soud k případu ustaví speciálního úředníka. Zpravidla proběhne vyslechnutí obou stran: pacienta a farmaceutické firmy nebo lékaře apod., kteří předloží své důkazy, dokumenty apod.

Úředníci, kteří mají na starost národní program pro odškodňování po očkování, zveřejňují různé informace a zprávy. Zhruba 70 % všech odškodnění je výsledkem dohody mezi stranami, tzn. farmaceutická firma či lékař apod. uznali, že je vhodnější uplatnit odškodnění. Někdy žadatel splňuje jen minimální kritéria a potřebuje právníka - zaplatí mu ho ministerstvo zdravotnictví. Kdyby občan vyžadoval nezávislejšího, vlastního právníka, za určitých okolností, i kdyby svou žádost neobhájil, mu jsou tyto výdaje uhrazeny státem.

Kdyby žadatel nebyl spokojen s rozhodnutím soudu pro federální odškodňování, může se obrátit k řádnému soudu pro občanskoprávní řízení.

MZ USA uvádí, že na každý jeden milión dávek distribuovaných, resp. použitých vakcín je zhruba jeden člověk odškodněn. Od r. 2006 do r. 2017 bylo v USA použito 3,4 mld dávek vakcín, ve stejné době bylo soudu pro federální kompenzace předloženo 6411 žádostí, z nichž 4408 případů bylo odškodněno.

Občané mohou využít i další program: pro oznámení nežádoucích událostí po očkování (bez nárokování odškodnění - vaers.hhs.gov). Tento systém hlášení nežádoucích událostí po očkování funguje od začátku 90. let. Pracovníci programu si ověří fakta, mj. pomocí zdravotní dokumentace. Jde primárně o preventivní monitorování bezpečností očkovacích látek (jež byly státem schváleny) a mj. to slouží k možnosti rychle zasáhnout při potenciálním riziku pro obyvatelstvo. Hlášení lékařů je povinné, ale pracovníci programu vyzývají i laickou veřejnost k těmto oznámením (lékaři ne vždy splní svou povinnost nebo se o nežádoucí příhodě ani nedovědí). Občan, který učinil oznámení, je kontaktován, a pokud o to stojí, dostane i následnou informaci, jak šetření dopadlo. V tomto programu se přímo nerozlišuje, zda očkování bylo v přímé souvislosti s výskytem závažnějších zdravotních potíží, informace se ale postupuje další - odborné instituci pro ověřování bezpečnosti léčiv apod.

Další informace o odškodňování po očkování v USA lze hledat pojmem VICP: vaccine injury compensation program. Provozovatelé obou programů uvádějí, že závažné nežádoucí události po očkování se vyskytují zřídka. Většina lidí nemá po očkování vážné obtíže, ale zřídka se mohou vyskytnout závažnější vedlejší účinky (kromě obtíží, jež přímo nezpůsobila vakcína). Jestliže však je dotyčný jedinec přesvědčen (nebo jeho zástupce), že došlo k závažné alergické reakci, "můžete využít systém odškodnění", a toho lze dosáhnout, i když není prokázána přímá souvislost, ale je pravděpodobná.

Rizika závažných alergických reakcí celkově (v průměru za nejrůznější typy očkování) se zde vyčíslují jako jeden nebo i méně než jeden případ na jeden milión užitých dávek vakcín. Lze ale nalézt i podrobnější informace, kdy jednotlivé druhy očkování zčásti mohou přinést o něco vyšší výskyt komplikací, ostatně americké ministerstvo zdravotnictví nezastírá ani případy úmrtí. Muselo by se ale pečlivě dohledat, v jaké míře byla s tak závažným následkem ověřena přímá spojitost, existují ale podrobnější statistiky. Někdy závažný následek očkování postihne jedince zdravotně různě oslabeného, někdy je ověřen i u zdravého jedince (a pojem "zdravý" by opět musel být ověřován). Nicméně celý vyspělý svět uznává zdravotní výjimky z očkování - některým jedincům by mohlo významně uškodit, oproti nám bývají tyto výjimky uznávány v širší míře.

Autor: Vladimíra Bošková | úterý 3.9.2019 12:19 | karma článku: 9.59 | přečteno: 290x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Prezident republiky - pomohou mimozemšťané?

Pan prezident Zeman si stále častěji začíná sám sobě odporovat; zrazuje ho paměť, nějaké tělesné onemocnění nebo ještě něco jiného?

20.9.2019 v 17:08 | Karma článku: 12.73 | Přečteno: 294 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nekrolog - vzpomínka na ministry zdravotnictví

Současného resortního ministra Adama Vojtěcha jsem si našla na youtube v dřívější jeho roli docela příjemného zpěváka hezkých písniček. Snad by se k této nekonfliktní činnosti mohl zase vrátit.

20.9.2019 v 11:30 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 344 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Urgentní péče plíživým tempem

Zřejmě aby se nějak zlegalizoval příslib premiéra vložit do přefinancovaného a neefektivního českého zdravotnictví další milióny až miliardy, odehrála se celá série tiskovek resortního ministerstva.

19.9.2019 v 13:13 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 281 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kauza Babiš a právní stát

Během posledních 30 let jsme zanedbali mj. zkvalitnění zákonů pro účinnější eliminaci možného konfliktu zájmů na nejrůznějších úrovních; týká se to členů vlády, úředníků, ředitelů nemocnic aj.

14.9.2019 v 10:54 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 694 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Radní pro školství za Piráty žádá školy, aby omluvily studenty kvůli účasti na stávce

Je v pořádku, když příslušný radní pro školství žádá ředitele škol, aby omluvili žáky kvůli jejich účasti na stávce za ochranu klimatu?

23.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 24.57 | Přečteno: 411 | Diskuse

Michael Laitman

Pět druhů lásky, aneb jak lidé vnímají lásku.

Lidé vnímají postoj ostatních k sobě odlišně. Gary Chapman, autor knihy „Pět druhů lásky“, jíž se prodalo pět milionů výtisků, popsal různé přístupy a vnímání každého typu člověka z hlediska vnímání lásky.

23.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 102 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Nadržuje Jiránek Rozdělovu?

Myslím si, že kdyby kladenský primátor Jiránek bydlel například jako já u kročehlavského Václaváku, tak by byl vyštaficírovaný a bez povalujících se individuí, ale... Protože bydlí v Rozdělově, tak máme Václavák i já smůlu.

23.9.2019 v 7:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Karel Januška

Důkazy a názory

Vědní obory obvykle zkoumají příčinné souvislosti mezi nějakými jevy. Když Archimedes zkoumal, zda zlatník spotřeboval všechno zlato k výrobě šperku, objevil zákon, kterému se učí děti na všech školách druhého stupně.

23.9.2019 v 5:04 | Karma článku: 7.38 | Přečteno: 141 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Co dělat, když se vám prohánějí divocí prasáci pod okny?

V posledních letech se v naší zemi přemnožila divoká prasata. Myslela jsem si, že se mě tohle téma nebude týkat. Když jsem ale v noci uslyšela pod okny funění a chrochtání, zhruba tři metry od postele, pochopila jsem svůj omyl!

22.9.2019 v 19:03 | Karma článku: 19.20 | Přečteno: 747 | Diskuse
Počet článků 455 Celková karma 11.34 Průměrná čtenost 1137

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz