Pacienti v Dánsku

14. 08. 2019 18:05:00
Pokud se domnívají, že poskytovatel zdravotní péče nedodržel předpisy a nějak je poškodil, mohou zdarma usilovat o finanční odškodnění v mimosoudním řízení.

V každém regionu Dánska najde občan svého nezávislého "poradce", který je placený z daní a je skutečně nezávislý na zdravotnických zařízeních i úřadech. Může pacientům radit v medicínských, právních i dalších otázkách, např. vysvětlit, co obnáší stanovená diagnóza, jak má vypadat správná léčba, jaké jsou povolené čekací doby (a jaká čekací doba už nesmí existovat), jak uplatnit stížnost a domoci se bez soudů případného finančního odškodnění apod.

Pacient může uplatnit mimosoudní stížnost na poskytovatele zdravotní či zdravotně sociální péče u úřadu "pro bezpečnost pacientů". Může si stěžovat u tohoto orgánu jak na zdravotníky z veřejných, tak soukromých zařízení. Může si tady stěžovat např. i na vedlejší účinky léčiv. Celé nezávislé řízení (šetření) je pro pacienta zdarma a příslušný rozhodovací orgán může vyřknout částku, která by měla pacienta odškodnit. Jestliže některá ze stran sporu (pacient nebo zdravotnické zařízení) s rozhodnutím nesouhlasí, lze se odvolat k dalšímu mimosoudnímu odvolacímu orgánu.

Neuspokojený stěžovatel či "obžalovaný" se pak může případně obrátit i na soud. Úřad pro bezpečnost pacientů v Dánsku ovšem sám předkládá závažnější kauzy státnímu zástupci (prokurátorovi) nebo k soudu. Prohřešky lékařů a dalších zdravotníků se oznamují dánské disciplinární radě - opět veřejný orgán.

Na sto tisíc kontaktů mezi pacienty a poskytovateli péče se k mimosoudnímu orgánu pro příp. odškodnění pacienta v r. 2014 obrátilo 15,4 pacientů.

Občané si podobně jako v USA nebo ve V. Británii mohou svého lékaře "proklepnout" pomocí veřejného registru poskytovatelů zdravotní péče. Chtějí-li např. ve svém bydlišti navštívit určitého lékaře, najdou si v registru jeho jméno a mj. se dovědí, zda má platné povolení k výkonu profese, zda jeho profesní činnost nebyla za trest zúžena, zda nepracuje pod dohledem (aby se doškolil v tom, co neuměl dobře, pod přímou kontrolou zkušenějšího lékaře) aj. Pokud by pacienta některá informace o zdravotníkovi zajímala blíže (detailní upřesnění postihu aj.), může si vyžádat další údaje od úřadu pro bezpečnost pacientů.

Pacienti v Dánsku mají právo na vysoce kvalitní zdravotní péči a na rovný přístup k ní. Jsou však závazně stanoveny další podmínky, aby nešlo jen o slovní proklamaci. Pokud např. člověk potřebuje upřesnit (ověřit) svou diagnózu, mělo by k tomu dojít do jednoho měsíce; podobně když je pacient lékařem odeslán do nemocnice (když nejde o zcela urgentní péči), měl by být ve svém regionu nejvhodnějším zařízením přijat do měsíce. Jestliže se ukáže, že z nějakého důvodu nelze pacienta např. v nemocnici přijmout do jednoho měsíce (např. i z důvodu změny zdravotních dispozic nemocného), pak má pacient právo obrátit se na jakoukoli odborně vhodnou nemocnici v celém Dánsku, ať je veřejná nebo soukromá, a právě tak se může obrátit na zdravotnické zařízení v cizině (ve vymezených případech by k tomu měl mít předchozí úřední souhlas).

Jestliže např. pacient potřebuje vysoce specializovanou péči nebo i experimentální léčbu (vč. život ohrožujících stavů), kterou by nebylo možno poskytnout v Dánsku, má pacient právo ji čerpat v kterékoli zemi EU vč. Švýcarska. To se týká nejen nemocniční léčby, ale i péče u ambulantních lékařů, zubních lékařů, rehabilitační péče aj.

Starost (finanční, organizační, kvalita) o zajištění všech druhů zdravotní péče leží zvláště na regionálních úřadech, zčásti něco zajišťuje ministerstvo zdravotnictví a seniorů, zčásti obce.

Dánsko je jednou z prvních zemí, které zavedly povinné hlášení tzv. nežádoucích příhod ve zdravotnictví: zdravotnické zařízení má povinnost nežádoucí událost ohlásit stanovenému orgánu (neznamená to, že se jen budou sbírat data, ale následuje zpravidla preventivní opatření, aby se nepříznivá událost pokud možno neopakovala). Pacienti mohou určenému orgánu dobrovolně oznámit vlastní zkušenost s nepříznivým průběhem léčby vč. léčiv. Toto paralelní sbírání údajů od pacientů vlastně znemožňuje poskytovatelům péče neohlásit nežádoucí příhodu.

Pacienti se dovědí podstatné informace (zda se poskytovatel péče jeví jako odborně fundovaný a korektní, zda u něj nebyl stanoven nějaký postih za prohřešek) nejen o dánských lékařích a zdravotnických pracovnících, ale chtějí-li se vydat za léčbou do ciziny, pak jim příslušný úřad ověří registrační statut tamního poskytovatele (zda nebyl trestán, zda má k určité činnosti skutečně oprávnění apod.). Tomu se říká služba veřejnosti.

Zájemci o další informace si mohou zkoušet zadat na internetu dánské ministerstvo zdravotnictví a starších osob nebo Danish Patient Safety Authority či Danish Disciplinary Board anebo také Danish Patient Compensation Association.

Dánsko je ovšem zajímavé celkově. Od r. 1909 žádná tamní politická strana neměla v parlamentu většinu, zpravidla tedy vládnou menšinové vlády s podporou některé z dalších stran (a demokracie tam funguje dobře). Ve světových žebříčcích zaznamenává Dánsko různá ocenění: třetí nejlepší země na světě pro podnikání, přitom nejméně korupce (r. 2015), obyvatelstvu zajišťuje velmi příjemný skandinávský model zdravotního a sociálního zabezpečení (z daní se pokryje většina věcí).

Jednotlivci samozřejmě mohou selhat v jakémkoli systému, ale pokud ten systém vydatně působí preventivně a následně rychle postihuje a zároveň napravuje škody, pak se tu pacientům přece jen žije lépe než např. v postkomunistických zemích, v nichž se právo v praxi vymáhá s nepoměrnými obtížemi.

Autor: Vladimíra Bošková | středa 14.8.2019 18:05 | karma článku: 6.18 | přečteno: 266x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Přípustné usmrcení versus zločin

Upozorňuji na knižní novinku Eutanazie - pro a proti, která se ale netýká jen aktivních forem usmrcení či sebeusmrcení pacienta, dotýká se kromě jiného také u nás poněkud tajemného "umožnit smrt".

21.8.2019 v 10:35 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 319 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Musíte pacientovi říct, že došlo k chybě

Jako lékař či zdravotnický pracovník máte povinnost informovat pacienta, že došlo k jeho poškození, a také ho informovat o tom, jak se může domoci satisfakce, uvádějí švédské instituce.

17.8.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.41 | Přečteno: 380 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Eutanázie - otázky

Pracovní komise, kterou ustavila poslankyně Věra Procházková k vytvoření návrhu českého zákona o (aktivní) eutanázii a asistované sebevraždě, má za sebou rok činnosti.

16.8.2019 v 11:12 | Karma článku: 4.55 | Přečteno: 130 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

Srpnové slunce - aneb "Pamatuj"

... jsou události, které je potřeba si připomínat a jsou události, ne které není radno nikdy zapomenout. Dnes uplynulo půl století právě od jedné takové události a zdá se, že přesto, že ne všichni zapomněli, mnozí se chovají jako

21.8.2019 v 16:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Vladimír Kroupa

21.8.1968 – ničivý požár, do něhož sám náš národ přilil olej…

Asi ještě hodně roků bude toto datum připomínat den, kdy se někdo cizí pokusil zlomit náš národ. Hodně roků, než zapomeneme. Zapomeneme stejně, jako někteří zapomněli za pouhý jeden rok...

21.8.2019 v 13:47 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 380 | Diskuse

Roman Roun

Zelenskyj má zatím na výběr

Okolní svět se sice rychle vzpamatoval ze »šoku« způsobeného vítězstvím komika, herce a dabéra Volodymyra Oleksandrovyče Zelenského v prezidentských volbách na Ukrajině, ale mnozí považují jeho další kroky za sérii eskapád.

21.8.2019 v 11:01 | Karma článku: 18.42 | Přečteno: 342 |

Vladimíra Bošková

Přípustné usmrcení versus zločin

Upozorňuji na knižní novinku Eutanazie - pro a proti, která se ale netýká jen aktivních forem usmrcení či sebeusmrcení pacienta, dotýká se kromě jiného také u nás poněkud tajemného "umožnit smrt".

21.8.2019 v 10:35 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 319 | Diskuse

Libor Popovský

Vzkaz křesťanům v Africe: „Sbalte se a vypadněte, máte na to tři dny, jinak vás zabijeme!“

Článek Giulia Meottiho "Christians in Africa: ́You have three days to go or you will be killed! ́", který vyšel 30. června 2019, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

21.8.2019 v 9:15 | Karma článku: 36.92 | Přečteno: 1807 | Diskuse
Počet článků 434 Celková karma 10.38 Průměrná čtenost 1168

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz