Akční plán Prahy proti hluku

21. 07. 2019 12:19:10
Nejen Praha trpí hlukem, ale v hlavním městě se projevuje navíc vysoká koncentrace různých dalších škodlivin.

Přes web pražského magistrátu se lze seznámit s tzv. Akčním plánem snižování hluku v aglomeraci Praha 2019. Například si v něm Pražané mohou ověřit, zda právě jejich ulice, v níž bydlí, byla zařazena do prioritního řešení I nebo II. Připomínky k materiálu mohou občané zasílat na u materiálu uvedený kontakt do poloviny srpna. Zkusila jsem tam zaslat jen stručnou připomínku, ale vrátilo se mi to jako nedoručitelné: buď tam mají závadu nebo je to jen taková nová politická hra s občany, takže jsem svůj malý příspěvek poslala odboru životního prostředí magistrátu (jen tak se mne nezbaví).

V Praze občanům škodí nejen dopravní hluk, ale i nadměrný hluk různých nočních podniků, přetlak turistů z celého světa, vč. těch věčně opilých, přetlak legálních i nelegálních osob, které se zde chtějí zkusit živit, anebo mají své tajné cíle (možná zde perou špinavé peníze apod.) - pomalu neexistuje obytný dům, v němž by tyto osoby neměly pronajatý byt nebo dokonce i koupený, a často se u nich vyskytují problémy, jež poškozují normální standardní bydlení (nebráním se cizincům, ale chci od nich slušné chování, stejně jako od Čechů).

Naši politici nyní chtějí různými opatřeními (na prvém místě dílčími, např. stavěním zábran proti hluku, zpomalování dopravy) snížit škodlivé účinky dopravního ruchu. Občanům je jasné, že peněz asi na to nebude moc, takže se nejspíš začnou "prát" o to, že právě jejich bydliště nejvíc trpí, takže by mělo být zařazeno do priorit, byť třeba na úkor jiného místa v Praze. Některé ulice víc trpí rachotem tramvají, jiné mají místo tramvají kolem oken zvýšený počet autobusů, náklaďáků, kamionů či cisteren.

Něco lze zlepšit v krátkodobějším horizontu: např. podle západních zemí lze nařídit pomalejší pohyb aut přes město, zvláště v těsné blízkosti obytných domů (viděla jsem to např. ve Stockholmu a také ve Švýcarsku, kde i jejich vysoce ekologické a tiché vláčky jezdí přes městečka (zvláště v neděli) tempem šneka (nikomu to nevadí, obyvatelstvo uznává za prioritu ochranu zdraví). Ve Švédsku je zákaz ponechat běžet motor déle než tři minuty při stání, u nás se na ulicích nechávají motory běžet i hodiny.

Chce to ovšem také komplexnější řešení, dejme tomu v poněkud delším časovém horizontu (ale mělo by se s tím začít co nejdříve). Západní země dělají vše pro to, aby přes města nejezdilo nic hlučného či čadícího, co tam vjíždět nemusí (např. když polské či rumunské těžkotonážní vozy potřebují jen přesun přes Evropu, nikoli cílený vjezd do města). České autobusy v cizině parkují na okraji města, u nás si ty zahraniční (některé ovšem tolik nečadí) necháváme vjíždět např. až téměř k Hradu.

Měli bychom zakázat používat či alespoň více vytěsnit dopravní prostředky, které způsobují větší množství škodlivin (vedle hluku občany poškozuje také smog). Ať novináři spočtou, kolik stojí zdravotní pojišťovny roční náklady na astma, alergie atd., jež výrazně mohou souviset se smogem (hluk poškozuje psychiku, ale i oslabuje imunitu, takže stejně jako smog a věčně zvířený prach končí mj. tělesným onemocněním).

Ve své připomínce politikům a úředníkům jsem v podstatě jen upozornila na potřebu neustále toto téma řešit v širších souvislostech. Neřešit izolovaně dopravní hluk a izolovaně vedro v ulicích, ale dbát mj. o zachování či podpoření zeleně v městech a věnovat se důsledně i dalším škodlivým jevům. V Praze se stále ještě zastavují zelené plochy, takže zeleň (např. i kousek travičky o pár metrech čtverečních) i nadále ubývá (tu se staví nový obytný dům - aniž by se dodržely nějaké rozumné rozestupy mezi domy, na což se v zahraničí více dbá, tu se staví nový - často nadbytečný - obchoďák, kanceláře atd.). Mám pocit, že se tu a tam nedodržují ani naše předpisy, byť se mi jeví jako horší než např. ty švédské: stavíme obytné domy tak, že si lidé vzájemně vidí do polívky i ložnice.

Zdravé bydlení, zeleň, protihluková i protismogová opatření, přísnější pravidla (a jejich praktické vymáhání) mj. pro noční hospody (např. v Bernu se restaurace apod. večer uzavřou, každopádně tam neslyšíte rambajs ani z žádného podniku, ani před ním, a to ani ne ve dne)... Chce to taky dohled nad úředníky, jaká povolení k novým stavbám vydávají.

Nejde tu jen o jednotlivé občany, jde i o chování firem, v okolních západních zemích se opatření primárně zaměřují na subjekty, které by způsobovaly větší poškození zdraví než jednotlivci.

Takže Pražané, pokud vás napadne nějaká chytřejší připomínka než mne, reagujte na Akční plán, a pokud kontakt nebude fungovat, zašlete svou reakci vedení magistrátu a příslušným odborům a zároveň i "svému" politikovi, jemuž věříte nebo si ho budete chtít prověřit.

Autor: Vladimíra Bošková | neděle 21.7.2019 12:19 | karma článku: 9.26 | přečteno: 210x

Další články blogera

Vladimíra Bošková

Přípustné usmrcení versus zločin

Upozorňuji na knižní novinku Eutanazie - pro a proti, která se ale netýká jen aktivních forem usmrcení či sebeusmrcení pacienta, dotýká se kromě jiného také u nás poněkud tajemného "umožnit smrt".

21.8.2019 v 10:35 | Karma článku: 7.01 | Přečteno: 306 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Musíte pacientovi říct, že došlo k chybě

Jako lékař či zdravotnický pracovník máte povinnost informovat pacienta, že došlo k jeho poškození, a také ho informovat o tom, jak se může domoci satisfakce, uvádějí švédské instituce.

17.8.2019 v 19:20 | Karma článku: 8.41 | Přečteno: 378 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Eutanázie - otázky

Pracovní komise, kterou ustavila poslankyně Věra Procházková k vytvoření návrhu českého zákona o (aktivní) eutanázii a asistované sebevraždě, má za sebou rok činnosti.

16.8.2019 v 11:12 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 130 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Pacienti v Dánsku

Pokud se domnívají, že poskytovatel zdravotní péče nedodržel předpisy a nějak je poškodil, mohou zdarma usilovat o finanční odškodnění v mimosoudním řízení.

14.8.2019 v 18:05 | Karma článku: 6.18 | Přečteno: 266 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jaroslav Chudáček

Skandální chování Donalda Trumpa k Dánsku

Donald Trump je mírně řečeno kontroverzní politik. Má své příznivce i odpůrce. Dle mne má dobré i špatné stránky. Jeho chování se dle mne však stále jen zhoršuje.

21.8.2019 v 13:55 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 214 | Diskuse

Bohumír Šimek

Slušný člověk nezapomíná!

Dne 21. Srpna 1969 stříleli čeští komunisti do českých občanů, kteří demonstrovali za svobodu a demokracii proti soudruhům okupantům Sovětského svazu. Pět mrtvých a řada zraněných!

21.8.2019 v 13:01 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 274 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Praha proti sobě?

Pražské propojení Pirátů s TOP 09 je očividnou křečí. Stmelení též mimořádně módním „étosem“ antibabiš-antizeman

21.8.2019 v 12:58 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 218 | Diskuse

Vladimír Zeman

Je po krizi. Co dál?

Velké letní oživení skončilo, konečně bude naplněna ústava, budeme mít nového ministra kultury. Tedy doufejme. To jak se mnoho politiků odhalilo, odkopalo až hranici slušnosti, bylo velice zábavné. Prezident nekonal a tak se

21.8.2019 v 11:24 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 396 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Okresní přebor

Končí vládní prázdniny a začíná nová sezóna okresního přeboru politiků České republiky. Kdyby se nás to přímo netýkalo, tak by to byla celkem sranda. Takhle ale jeden neví, jestli se má smát nebo brečet.

21.8.2019 v 9:04 | Karma článku: 28.87 | Přečteno: 2454 | Diskuse
Počet článků 434 Celková karma 10.38 Průměrná čtenost 1168

Většinu svého života autorka věnovala novinářské profesi, nyní působí jako knihovnice. Ve volném čase více než deset let zastávala funkci předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů a členky poradního orgánu zmocněnce pro lidská práva.

Najdete na iDNES.cz